Csongor Kassai? Čert ví proč

Všimli jste si také, kolika českým filmům a filmovým pohádkám dala tu správnou šťávu účast zahraničních herců či hereček? Už slavná Vesnička má středisková byla postavena na kontrastu dvou postav – bodrého a lidského Mariana Labudy v roli pana Pávka a mentálně zaostalého Otíka Rákosníka v podání Jánose Bána, hvězdy maďarské kinematografie.

Další příklad? Hlavní roli ve filmovém debutu Kajínek si v roce 2010 zahrál charismatický Konstantin Nikolajevič Lavroněnko, ruský divadelní a filmový herec. Ve spojení s hlasem Jana Šťastného, který jej daboval, vznikla postava, která si podmanila televizní diváky v kinech i na obrazovkách.

Mezi „cizince“, kteří se proslavili rolí v českém filmu, patří i Csongor Kassai

Pochází ze Slovenska, je maďarské národnosti a do dějin tuzemské kinematografie se zapsal především jako Lucifer ve filmové pohádce Čert ví proč Romana Vávry z roku 2003. Výraznou roli v českém filmu si přitom zahrál už o tři roky dříve – byl to právě Csongor Kassai, kdo ztvárnil postavu židovského mladíka Davida Wienera ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

To nicméně nejsou jediné dva filmové projekty tuzemské provenience, v nichž se Csongor Kassai objevil – jsou ale určitě nejvýznamnější a nejznámější. Jako herec se Csongor Kassai objevil také ve filmové pohádce Alice Nellis Sedmero krkavců, jako Josef Pachl ve snímku Krajina ve stínu Bohdana Slámy, Emila si zahrál ve snímku Sluneční stát. Další filmy už jen ve zkratce – Wilsonov, Učitelka, Budiž světlo nebo zatím poslední Láska hory přenáší z roku 2022. Není toho málo, že?

Kdo je Csongor Kassai? Přečtěte si jeho životopis

Narodil se 24. srpna 1972 v maďarské rodině v městečku Kráľovský Chlmec na východním Slovensku. Po elektrotechnické průmyslovce začínal s herectvím na jevišti košického divadla Thália, po studiu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (absolvoval v roce 1997) se stal hercem Radošinského naivného divadla, které je jednou z ikon slovenského divadla už od roku 1963.

Kromě toho hraje Csongor Kassai pohostinky v bratislavském Národním divadle, na Nové scéně, v nitranském divadle Andreja Bagara (tady začínal svoji kariéru například Vlado Müller), častým hostem je Csongor Kassai i v českých, především pak pražských, divadlech.

Úspěchy v českém filmu jsme zmínili už na začátku. Dodejme ještě, že v pohádce Čert ví proč jej nadaboval Oldřich Kaiser. Csongor Kassai je ale známý nejen z filmu, často se objevuje také v televizních seriálech – Sex O’Clock na televizi Voyo, Profesionálové (TV JOJ), to jsou opět jen ty divácky nejoblíbenější.