Oldřich Kaiser. Portrét umělce mnoha tváří

Mnozí si jej pamatují z romanticky laděného filmu Setkání v červenci, v němž se coby student zamiloval do své učitelky angličtiny v podání Danieli Kolářové. Další nedají dopustit na jeho obrovský komediální talent, který předváděl především v autorské dvojici s Jiřím Lábusem – například v televizním zábavném cyklu Možná přijde i kouzelník.

Oldřich Kaiser ale dokáže přesvědčivě ztvárnit i charakterní a hluboké role, co předvedl například ve snímku Vladimíra Michálka Amerika nebo v adaptaci románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále v režii Jiřího Menzela.

Životopis Oldřicha Kaisera? Jeho život je plný bouřlivých okamžiků

Oldřich Kaiser, narozený 16. května 1955 v Liberci, je výraznou osobností českého herectví, známý pro svůj výjimečný talent a nezaměnitelný komický styl. Jeho umělecká cesta začala na brněnské konzervatoři a pokračovala na pražské DAMU, kde absolvoval v roce 1977. Po škole se stal členem Divadla na Vinohradech a později se připojil k legendární Ypsilonce.

V devadesátých letech 20. století se Oldřich Kaiser po malém ústupu ze stříbrného plátna začal opět častěji objevovat před filmovou a televizní kamerou, exceloval například v komediální sérii režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno…“, Michálkově „Americe“ či televizní inscenaci „Hodiny od Fourniera“.

Ve své pozdější kariéře si zahrál v řadě úspěšných filmů jako „Tmavomodrý svět“, „Líbáš jako Bůh“, „Masaryk“ a „Muž se zaječíma ušima“. Jeho výjimečný herecký výkon můžeme obdivovat i v Menzelově adaptaci Hrabalova díla „Obsluhoval jsem anglického krále“. V roce 2022 byl pak herec Oldřich Kaiser nominován na cenu za vedlejší roli ve filmu „Poslední závod“.

V televizních seriálech se Oldřich Kaiser prosadil už před rokem 1989, zahrál si například například v normalizační sérii „Třicet případů majora Zemana“, „Nemocnice na kraji města“ či „Dynastie Nováků“.

Osobní život Oldřicha Kaisera je stejně pestrý jako jeho kariéra. V roce 1980 se oženil s herečkou Naďou Konvalinkovou, s níž má dceru Karolínu. Po 25 letech se rozvedli, částečně kvůli Kaiserovým bojům s alkoholismem, z něhož se několikrát léčil. V současné době žije Oldřich Kaiser s písničkářkou Dášou Vokatou, se kterou se oženil v roce 2020.

V červenci 2019 prodělal Oldřich Kaiser infarkt a v říjnu 2022 vyhrál soudní spor o nepravdivé informace uveřejněné bulvárem o jeho příbuzenském vztahu s Antonínem Zápotockým.

Český film i televize mají v Oldřichu Kaiserovi jednu z nejvýznamnějších osobností. Věřme, že tomu tak bude ještě hodně dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *