Dallas. Nová série naftařské ságy trhá rekordy sledovanosti

[adsenseyu1]

 

Dívali jsme se na začátku devadesátých let všichni. Bylo to něco nového. Něco, co znali před rokem 1989  jen ti, kdo bydleli poblíž hranic s Rakouskem nebo tehdejším západním Německem. V zrnitém vydání a německy.

Dallas. Chlapecký Bobby a slizký Džejár neboli J.R. Ewing, Bobbyho starší bratr. A Pamela a Sue Ellen. Když seriálový Bobby zemřel, plakala celá republika. Když postřelili Džejára, přáli jsme mu to. A když se ukázalo, že Bobby zemřel pouze v Pamelině snu, slavilo se. Devadesátá léta byla v tomhle krásná. Krásná a naivní.

Seriál Dallas pomáhal vymezovat hranice mezi těmi, kdo vkus mají a těmi, kdo už se pohybují za hranou. Ale dívali se všichni. Bez rozdílu. Dallas se v Česku stal stejným fenoménem jako se jím stal ve Spojených státech a všude, kde ho televize uvedla, necelých dvacet let předtím.

Dallas má pokračování. Trhá rekordy sledovanosti

Původní Dallas se poprvé na televizních obrazovkách (ve Spojených státech jej vysílala stanice CBS, v současné době známá díky svým „kriminálkám“ Miami či New York) objevil v roce 1978, naposledy pak v roce 1991, celkem bylo natočeno 365 dílů. V době největší slávy sledovaly jednotlivé epizody naftařské ságy i desítky milionů diváků, vůbec největší počet diváků byl zaznamenám v roce 1980, kdy se na okolnosti postřelení Džejára dívalo údajných 83 milionů diváků. Tento rekord překonal až seriál MASH svým posledním dílem v roce 1983.

Nová série Dallasu, kterou připravuje televize TNT, má zatím deset pilotních dílů, na které bude či nebude navázáno. Záleží pouze na divácích, jestli seriál přijmou nebo ne. První díl, který TNT odvysílala minulý týden, naznačil, že potenciál tady je – pustilo si jej 9,6 milionů televizních diváků, zvědavých na to, zda jejich oblíbené herecké hvězdy Patrick Duffy (Bobby), Larry Hagman (J. R. Ewing) nebo Linda Grayová (bývalá Džejárova manželka Sue Ellen) na Southforku jsou ještě pořád ve formě.

Nový Dallas. Herecké matadory doplnily mladé herecké hvězdy

Jsou. Zdatně jim přitom sekundují herecké hvězdy o generaci či dvě mladší – Jordana Brewterová, známá z filmu Rychlí a zběsilí, nebo Josh Henderson a Jesse Metcalfe, oba známí ze seriálu Zoufalé manželky.

Nový Dallas se zatím vysílá pouze ve Spojených státech a v září se představí televizním divákům ve Velké Británii, ale dá se čekat, že se s ním brzy setkáme i u nás. Podobné šílenství, jaké vyvolal původní Dallas v devadesátých letech už to asi nebude, ale podívají se určitě mnozí, i když jen z nostalgie. Doba totiž pokročila, padouchy typu Džejára už si nemusíme dovážet ze zahraničí, česká společnost a politika si svých Džejárů vychovala víc než dost.

Ještě zajímavost na závěr. Nová řada příběhů ze Southforku není prvním pokusem o oživení Dallasu, už v roce 1996 byl natočen film Dallas: J. R. se vrací, v roce 1998 pak následoval film Dallas: Válka Ewingových.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *