David Gahan. Věřili byste před dvaceti lety, že se dožije padesátky?

David Gahan, zpěvák, s jehož hlasem stojí a padá sláva legendární anglické skupiny s vyhraněným stylem a vyhraněným publikem Depeche Mode, se právě dnes stává členem klubu padesátiletých. A to přesto, že celý život dělal všechno proto, aby této mety nedosáhl. Alkohol, drogy, deprese. Pokus o sebevraždu v roce 1995, předávkování speedballem o rok později. Tehdy zpěvák Depeche Mode klepal na nebeskou bránu obzvlášť vehementně.

David Gahan a Depeche Mode? Přijat do skupiny byl, když na zkoušce předvedl famózní cover verzi hitu Hero Davida Bowieho a byl to právě on, kdo stál v roce 1980 za přejmenováním syntetizátorového kvarteta, v němž hrál například Andrew Fletcher, z Composition of sound na Depeche Mode. Nový název byl převzat z názvu francouzského módního časopisu Dépêche-mode (tj. rychlé zprávy ze světa módy).

Tento článek není životopisem Davida Gahana, připomeňme si jeho narozeniny něčím méně obligátním – co například dvě nejslavnější písně, které nazpíval? Tou vůbec nejslavnější písní Depeche Mode je Enjoy the Silence, druhý singl z alba Violator. Natočena byla v roce 1989 a vydána v lednu 1990.

Právě toto album a tato píseň patrně znamenala pro mnoho českých posluchačů vůbec první seznámení s černě oblečenou kapelou z Anglie (pro ty mladší – v listopadu 1989 došlo v tehdejším Československu k politickým změnám, k návratu demokratického zřízení). Enjoy the Silence patří ke skladbám, které jsou nejčastěji upravovány a znovu nazpívány dalšími umělci – cover verzi natočili například Lakuna Oil, Nada Surf, Tori Amos i z britského Talentu vzešlá hvězda Susan Boyle. Enjoy the Silence byla oceněna jako nejlepší singl roku 1991 BRIT Awards.

Druhý největší hit Depeche Mode? Zcela určitě Personal Jesus, pro změnu první singl z alba Violator. Personal Jesus byl přitom jiný než vše, co Depeche Mode do té doby natočili – jiný zvuk, syrovost, syntetizátory ustoupily do pozadí.

Skladbu doprovázela kontroverzní marketingová podpora, hodbě netradiční na svoji dobu bylo i to, že singl vyšel celých šest měsíců před vydáním celého alba. I skladba Personal Jesus se dočkala mnoha cover verzí – ta, kterou nahrál Johnny Cash patří k nejlepším. Ale jsou tu i další – Marilyn Manson, Gravity Kills, Insekt.

David Gahan, který  stojí za mikrofonem Depeche Mode bezmála pětadvacet let, je ale jen jeden.  Právě dnes se dožívá významného životního jubilea. K rockerovi (ano, hudba Depeche Mode je ve své podstatě rocková) se ale slova o významném životním jubileu příliš nehodí, proto jen krátce – Davide Gahane, ať ti to zpívá tak skvěle jako dosud ještě hodně dlouho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *