Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode

Martin je skladatel, Alan je dobrý hudebník, Dave je zpěvák a já se bavím. Takhle Andrew Fletcher (známý spíš jako Andy) popsal svoji roli v legendární kapele Depeche Mode v roce 1989. Bavil se, bavil i publikum. A vypadal stále stejně. Mladě a plný energie, se kterou burcoval obecenstvo na koncertech k aplausu.

Jenže nesmrtelný není nikdo – Andy Fletcher zemřel 26. května 2022. Z Depeche Mode tak zůstávají už jen David Gahan a Martin Gore.

Životopis Andy Fletchera? Zakládající člen Depeche Mode hrál skvěle šachy a fandil FC Chelsea

Hudebník s přezdívkou Fletch a zakládající člen Depeche Mode se narodil jako Andrew John Leonard Fletcher 8. července 1961 v Nottinghamu. Byl nejstarší ze čtyř sourozenců. V Andyho dvou letech se rodina přestěhovala do městečka Basildon. Tady byl Andy Fletcher aktivní v místní mládežnické křesťanské organizaci, odmala hrál fotbal, byl výborný šachista.

Členem stejné mládežnické organizace byl i Vince Clarke, se kterým Andy Fletcher na konci sedmdesátých let založil skupinu No Romance in China – v ní hrál Fletche na basovou kytaru. V roce 1980 tito dva potkali v hospodě na Paycocke Road muzikanta jménem Martin Gore. Trojice si začala říkat Composition of Sound. Ještě téhož roku se přidal Dave Gahan – a to byl počátek legendy jménem Depeche Mode.

Andy Fletcher byl stálým členem Depeche Mode po celou dobu její existence. Jeho úloha byla i podle jeho vlastním slov stmelující, obrušoval třecí plochy, které vznikaly mezi Davidem Gahanem a Martinem Gorem. Fletcher fungoval většinu doby i jako manažer kapely, bylo to on, kdo oznamoval novinky zevnitř skupiny médiím, informoval o nových nahrávkách a koncertních šňůrách.

Co naopak nedělal? Nepodílel se na skládání písní, nezpíval – i přesto, že měl při koncertech mikrofon. Ten býval prý vypnutý. V pozdějších letech už vokální mikrofon při hře na klávesy ani nepoužíval.

Kromě Depeche Mode se Andy Fletcher věnoval svému hudebnímu vydavatelství Toast Hawaii (založil je v roce 2002), v době, kdy měli Depeche Mode pauzu, vystupoval jako DJ.

Osobní život? V roce 1993 se Andrew Fletcher oženil s Gráinne Mullan, společně vychovali dvě děti – dceru Megan a syna Joea.

26. května 2022 zbylí členové Depeche Mode oznámili, že Andy Fletcher zemřel.