David Svoboda. Český pětibojař vyhrál OH v Londýně

Mělo to přijít za čtyři roky v brazilském Riu, přišlo to v roce 2012 v Londýně – český moderní pětibojař David Svoboda, mistr Evropy a držitel světového rekordu v klasickém moderním pětiboji, získal zlatou medaili na olympijských hrách v Londýně.

David Svoboda se narodil 19. března roku 1985, s moderním pětibojem začal ve svých 16 letech. Jeho prvním velkým úspěchem na mezinárodním poli byl titul juniorského mistra světa v roce 2006. V roce 2007  David Svoboda jako člen českého družstva získal na mistrovství světa stříbrnou medaili, ve stejném roce byl zvolen českým Pětibojařem roku. Vítězství v anketě si David Svoboda zopakoval i o rok později, kdy slavil na mistrovství světa další stříbro – tentokrát mezi jednotlivci.

Stříbro ze závodu jednotlivců na mistrovství světa si David Svoboda zopakoval i v roce 2009, v roce 2010 pak přišlo první velké zlato v seniorské kategorii – David Svoboda se 16. července stal v maďarském Debrecínu mistrem Evropy v moderním pětiboji. V letech 2009 a 2010 se David Svoboda umístil na výborném druhém místě i ve světovém žebříčku moderních pětibojařů.

Davidu Svobodovi patří i dva nejlepší výkony v moderním pětiboji vůbec – drží světový rekord v počítání dle klasického formátu (5896 bodů z roku 2008), podle novějšího, kombinovaného bodování pak drží nejlepší světový výkon počtem 5900 bodů z armádního mistrovství České republiky v roce 2010.

A konečně – 11. srpna 2012 se David Svoboda, mezi jehož záliby patří potápění a parašutismus, stal historicky prvním českým moderním pětibojařem, který získal zlatou olympijskou medaili. Davide, blahopřejeme!