Jaroslav Kulhavý. Olympijský vítěz v závodě horských kol

Poslední den olympijských her v Londýně 2012 přinesl Česku ještě jedno zlato. V závodě horských kol zazářil český cyklista a mistr světa Jaroslav Kulhavý, svěřenec trenéra Viktora Zapletala.

Narodil se 8. ledna roku 1985 v Ústí nad Orlicí, kde také s cyklistikou v roce 1996 začínal v cyklistickém klubu SCM FORT UNO Ústí nad Orlicí. Na horské kole, v disciplíně cross country, Jaroslav Kulhavý zářil už v juniorských kategoriích – v roce 2003 se stal juniorským mistrem světa i Evropy, v roce 2007 se pak stal bronzovým medailistou na mistrovství světa v kategorii jezdců do 23 let.

V kategorii dospělých se Jaroslav Kulhavý poprvé výrazněji zapsal do povědomí sportovní veřejnosti v roce 2008, kdy na mistrovství světa v italském Val de Sole skončil na 11. místě, na olympijských hrách v Pekingu ve stejném roce skončil pak v závodě cross country osmnáctý.

O rok později se Jaroslav Kulhavý zúčastnil mistrovství světa v australské Canbeře – skončil v první desítce, na devátém místě.

Rok 2010 znamenal v ve sportovní kariéře Jaroslava Kulhavého zlom – poprvé získal medaili na vrcholné světové soutěži – na mistrovství Evropy v izraelské Haifě v červenci získal poprvé pro českou cyklistiku evropské zlato, o dva měsíce později skončil na mistrovství světa v kanadském Mont St. Anne na skvělém druhém místě a získal stříbrnou medaili. Ještě předtím, na samém konci srpna, Jaroslav Kulhavý vyhrál prestižní Světový pohár MTB v americkém Windhamu. Rok 2010 pak znamenal pro Jaroslava Kulhavého vítězství v anketě Král cyklistiky.

V roce 2011 Jaroslav Kulhavý zopakoval vítězství na mistrovství Evropy, zároveň se stal celkovým vítězem Světového poháru (vyhrál celkem pět závodů a zlatou medaili přivezl i z mistrovství světa. V prosinci 2011 pak Jaroslav Kulhavý skončil za Petrou Kvitovou na druhém místě v anketě Sportovec roku.

Životní úspěch Jaroslava Kulhavého, 187 cm vysokého a 76 kg těžkého českého horského cyklisty, jezdícího v současné době za profi stáj Specialized Racing, přišel v olympijském Londýně – v poslední den olympijských her 2012 získal jako vůbec první český cyklista olympijské zlatou ve své disciplíně cross country.