Den otců se slaví už více než 100 let. Jak ho oslavíte vy?

[adsenseyu1]

Svůj svátek mají děti (1. června), ženy (8. března slaví MDŽ) i maminky (Den matek se slaví druhou květnou neděli). Na tatínky se zapomnělo?

Ve světě ne, u nás trochu ano, i když popravdě řečeno, kdo si vzpomene na oslavy Mezinárodního dne žen před rokem 1989, ten ví, že tento svátek, určený ženám, slavili především muži. Ženy dostaly kytičku, muži otevřeli láhve. Vedle dne, kdy slaví svůj svátek Josefové, byl 9. březen statisticky pravděpodobně nejčastějším dnem, kdy muži měli v zaměstnání absenci.

Ale zpět do současnosti. Ani na tatínky a otce kalendář nezapomíná, i jim určil den, kdy slaví svůj svátek. Jen se o tom v České republice zatím příliš neví. Ve světě se Den otců slaví už 112 let, poprvé tomu tak bylo v roce 1910. Přesně 19. června. Právě v ten den se konala vůbec první oslava Dne otců v americkém městě Spokane ve státě Washington, za oslavou (tehdy soukromou) stála Sonora Smart Doddová, jejíž otec slavil narozeniny. Chtěla mu vzdát hold za to, že po smrti manželky dokázal vychovat čtyři děti (včetně Sonory) docela sám, dala mu Den otců.

Oslavy Dne otců se pak stávaly stále populárnější, v roce 1966 byla za pevný den, kdy se Den otců slaví, ustanovena třetí červnová neděle. Den otců se slaví se po celém světě, svátek je velmi populární mimo jiné v Austrálii či Německu. A samozřejmě, ve Spojených státech.

V Česku jsou oslavy Dne otců zatím v plenkách, sdružení Liga otevřených otců se jej snaží dostat do povědomí veřejnosti, zatím se mu to ale příliš nedaří. Ale blýská se na lepší časy – letošní den otců můžete oslavit se svými tatínky například na takzvaných Tátafestech, ten největší začíná ve 14.00 hodin v Praze na Parukářce. Pokud to máte daleko nebo máte raději soukromí, oslavte Dne otců v kruhu rodinném. Se svým otcem, tátou, tatínkem. Mají svátek právě dnes, 17. června 2012.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *