Donna Summer, královna diska, zemřela. Bylo jí 63 let

Disko. Diskotéka. V sedmdesátých a osmdesátých letech 20 století svébytný hudební styl. Bee Gees, Jacksons, ABBA, Boney M, Drupi. A také Donna Summer, nekorunovaná přezdívaná „královna diska“. Dnes zemřela, po dlouhém boji podlehla ve svém domě v Key West na Floridě  rakovině. Disko hudba ztratila svoji nejzářivější hvězdu.

Donna Summer (vlastním jménem LaDonna Adrian Gainesová) se narodila na Silvestra roku 1948. Vyrůstala v Bostonu, jako dvacetiletá se odstěhovala do New Yorku, kde zpívala krátký čas na Broadwayi, ještě pořád v roce 1968 pak zamířila za oceán  – několik let Donna Summer (ještě jako Donna Gaines) žila v Německu, v Mnichově. Naučila se výborně německy, hrála v německých muzikálech (například v německé verzi slavného muzikálu Hair), byla členkou popové skupiny FamilyTree, se kterou procestovala celou Evropu.

V roce 1971 se Donna provdala za německého hudebníka Helmuta Sommera, kterému porodila dceru Mimi. Manželství se sice po čase rozpadlo, Donna si ale ponechala manželovo jméno, které si poangličtila – z Donny Sommer se stala Donna Summer. Co se partnerského života týče, v roce 1980 se Donna Summer vdala podruhé, jejím druhým manželem se stal zpěvák Bruce Sudan, s nímž má další dvě děti, dcery Brooklyn a Amandu.

Jako zpěvačka se stala Donna Summer legendou. Mezzosopranistka s výborným projevem byla celkem pětkrát oceněna cenou Grammy, mezi její největší hity patří písně „I Feel Love“ (1977), „Hot Stuff“ (1979), „Bad Girls“ (1979) nebo !Love To Love You Baby“ (1975). Podle vlastních slov prodala Donna Summer za svoji kariéru více než 130 milionů dlouhohrajících desek, čímž se řadí mezi vůbec nejúspěšnější popové hudebníky historie vůbec.