Julia Tymošenková (celým jménem Julia Vladimírovna Tymošenková, rozená Grigjanová), ukrajinská politička a expremiérka, označovaná za nejkrásnější političku světa a odpykávající si v současné době sedmiletý trest za údajné nevýhodné dodávky ruského zemního plynu na Ukrajinu, se narodila 27. listopadu roku 1960 v Dněpropetrovsku.
Hned po střední škole se Tymošenková vdala, s manželem Oleksandrem má dceru Jevgeniji. Jako matka malé dcery pak Tymošenková vystudovala ekonomickou fakultu Dněpropetrovské státní univerzity (v roce 1984), je vystudovanou ekonomkou a kybernetičkou, kandidátkou ekonomických věd.
Po studiích se věnovala podnikání (společně s manželem Oleksandrem), krátce Tymošenková působí jako ředitelka společnosti Ukrajinskij benzyn, v polovině devadesátých let spoluzakládá společnost Spojené energetické systémy Ukrajiny (JESU) – v této společnost působí v letech 1996-97 jako generální ředitelka.
V roce 1998 se Julia Tymošenková, která za studií prošla sovětským mládežnickým Komsomolem, stává poslankyní ukrajinského parlamentu za stranu Hromady Pavla Lazarenka (zároveň je místopředsedkyní této strany).
Pavel Lazarenko, který zastával post ukrajinského premiéra, určil firmu Tymošenkové (JESU) za hlavního dodavatele energie na Ukrajině, Tymošenková se tím stala (údajně) jednou z nejbohatších osob na Ukrajině vůbec.
Poté, co byl Lazarenko zatčen ve Spojených státech (byl obviněn za praní „špinavých peněz“), proměnila Julia Tymošenková stranu Hromady na Vlast, v letech 1998-2000 zastávala za tuto stranu post předsedkyně rozpočtového výboru ukrajinského parlamentu.
V letech 1999-2001 byla Julia Tymošenková místopředsedkyní vlády Viktora Juščenka. Ve vládě zastávala zároveň post ministryně paliv a energie.
V roce 2000 byl zatčen manžel Tymošenkové, podle ukrajinských úřadů jeho a Tymošenkové společnost JESU připravila ukrajinský stát o několik stovek milionů dolarů. V únoru 2001 byla zatčena i Julia Tymošenková, úřady ji obvinily z korupce.
O měsíc později byla ale kyjevským soudem propuštěna z vazby a obvinění vyznělo do prázdna. Do roku 2005 byl případ ukrajinskými soudy ještě několikrát otevřen, aby byl nakonec ukrajinskou generální prokuraturou definitivně uzavřen, stíhání Julie Tymošenkové bylo zastaveno.
V parlamentních volbách v roce 2002 kandidovala Julia Tymošenková za vlastní stranu s názvem Blok Julie Tymošenkové, který získal nakonec 7,2 % hlasů (21 poslaneckých mandátů).
Po prezidentských volbách v roce 2004, kdy byl dle oficiálních výsledků ukrajinským prezidentem zvolen proruský kandidát Viktor Janukovyč, se Julia Tymošenková postavila do čela tzv. oranžové revoluce, která si vynutila opakování volby.
Ve druhé volbě zvítězil a prezidentem byl jmenován Viktor Juščenko, který Tymošenkovou v lednu roku 2005 jmenoval ministerskou předsedkyní. Počáteční politická shoda přešla nicméně rychle v konflikty, v září 2005 Juščenko Tymošenkové vládu odvolává, premiérem se poté stal Viktor Janukovyč.
Do křesla ukrajinské premiérky se Julia Tymošenková vrátila po volbách v roce 2007, kdy její Blok vytvořil koaliční vládu se stranou Naše Ukrajina prezidenta Juščenka.
V roce 2010 kandidovala Tymošenková na post ukrajinské prezidentky, ve volbě byla poražena mužem, kterého během oranžové relovuce v roce 2004 pomáhala svrhnout – Viktor Janukovyč.
Právě v této době bylo zahájeno stíhání Tymošenkové, byla obviněna z uzavření pro Ukrajinu nevýhodných smluv na dodávky ruského zemního plynu, které podepsala v roce 2009 s Vladimírem Putinem. V roce 2011 poslal soud Tymošenkovou na 7 let do vězení, trest si Tymošenková odpykává v ženské věznici v Charkově, v současnosti se nachází ve špatném zdravotním stavu.
Evropská unie rozsudek nad Julií Tymošenkovou neuznává, její političtí představitelé se rozhodli, že vyjádří protest neúčastí na ME ve fotbale, které se koná na Ukrajině (a v Polsku) v červnu 2012. Ke stejnému protestu se rozhodl i český prezident Václav Klaus.
Proti věznění Julie Tymošenkové bojuje i její manžel Oleksandr, který v současnosti žije v exilu v České republice.