Dušan Sitek. Není malých rolí!

Jestli pro někoho platí rčení „není malých rolí“, je to herec Dušan Sitek. Přinejmenším tedy ve filmu a televizi, kde do svých téměř sedmdesáti let nikdy nedostal zásadnější roli. Ať se ale objevil jako opilec a bezdomovec Arnošt v nekonečném seriálu Ulice nebo bývalý policejní major Jarda Racek v Policii Modrava – stopa Dušana Sitka je nepřehlédnutelná.

Životopis herce Dušana Sitka? Jeho cesta na prkna, která znamenají svět, byla dlouhá a klikatá

Narodil se v Novém Bohumíně na severu Moravy 23. února roku 1955. Jeho dětství bylo notně poznamenáno alkoholismem jeho otce, možná i proto se Dušan Sitek zpočátku bránil myšlence, že si splní sen… a stane se hercem.

Nechodil do dramatických kroužků, nehlásil se na konzervatoř, po základní škole se vyučil kuchařem. Později vystudoval v Mariánských lázních hotelovou školu, nakonec ale byla touha po herectví silnější. Přihlásil je na pražskou DAMU, uspěl a svět ztratil průměrného kuchaře… a získal osobitého herce, který na divadle získal tři nominace na Cenu Alfréda Radoka a v roce 2008 za roli Lízala v Maryše i nominaci na Cenu Thálie.

Mimochodem, Dušan Sitek vystudoval herectví v silném ročníku – spolu s ním absolvovali v roce 1981 například oblíbený Bob Klepl, Dana Batulková (matka Jakuba Prachaře a legendární Marcelka ze sitcomu Comeback) nebo Antonín Navrátil, jedna z dětských hvězd seriálu Kamarádi.

Po DAMU nastoupil Dušan Sitek do angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče, z něj se pak přestěhoval do Slezského divadla v nedaleké Opavě. Odtud se stěhoval do Zlína, kde v místním Městském divadle Zlín strávil celé čtvrtstoletí. Během něj si zahrál v mnoha nezapomenutelných představeních, vrcholem jeho zlínského účinkování byla nejspíše role Lízala v Maryše – právě za tuto roli získal nominaci na Cenu Thálie za rok 2008.

Za stejnou roli přitom Dušan Sitek získal vítězství v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v divácké anketě Aplaus 2008, pořádané zlínskou divadelní scénou.

Zlom v popularitě znamenalo stěhování do Prahy

V roce 2010 se Dušan Sitek rozhodl k zásadní profesní změně – přestěhoval se do Prahy, kde se na pět let upsal Divadlu pod Palmovkou.

Stěhování do Prahy znamenalo pro hereckou kariéru Dušana Sitka i zvýšený zájem ze strany filmu a televize. Objevil se v menších rolích ve filmech Taxi 121, Ostravak Ostravski nebo Metanol, z posledních let pak jmenujme například Atlas ptáků nebo snímek Promlčeno z roku 2022.

Co se televize týče, velký zlom v kariéře herce a dabéra s osobitým hlasovým výrazem znamenal nekonečný seriál Ulice, kde si zahrál roli bezdomovce Arnošta, které v jedné ze sezón dostávala poměrně velký prostor. Diváky zaujal i postavou bývalého policisty, majora Jardy Racka, v krimi seriálu z prostředí Šumavy Policie Modrava.

Dušan Sitek je ženatý, s manželkou, která přes týden žije ve Zlíně, vychovali dvě dcery. Starší je právnička, mladší Kristina Sitková se potatila – vystudovala katedru herectví na pražské DAMU a po několika štacích zakotvila v Městském divadle v Kladně.