E. L. James, Erika Leonard a Padesát odstínů šedé

[adsenseyu1]

Fifty Shades of Grey. Je první díl knižní trilogie Eriky Leonard (známá je spíše jako E. L. Jamesová) skutečně tak skandální, jak se to o něm říká? Plný žhavé (a zakázané) erotiky? Nebo má kniha jen tak dobrý marketing? Anebo se všechen povyk kolem knihy strhl jen náhodou?

Těžko říct, ale jedno je zřejmé. Ještě před nedlouhou dobou neznámá autorka patří momentálně k nejprodávanějším spisovatelkám současnosti. Knihy Fifty Shades of Grey, prvního dílu trilogie (další dva se jmenují Fifty Shades Darker a Fifty Shades Freed) se celosvětově zatím prodalo 20 milionů kusů, z toho více než dvě třetiny ve Spojených státech, a stala se vůbec první knihou, kterou si v internetovém knihkupectví Amazon stáhl do čtečky Kindle milion zákazníků. Připravuje se také filmová adaptace.

Na podzim dorazí fenomén Fifty Shades of Grey i do České republiky, české vydání chystá nakladatelství XYZ. Ponese název Padesát odstínů šedi a má vyjít v polovině října 2012.

Autorkou knihy je žena, která byla donedávna známá pouze pod psedonymem E. L. James. Vědělo se o ní, že pracovala jako televizní produkční, více toho na sebe dlouho nechtěla prozradit. Dnes už víme, že za pseudonymem se skrývá Erika Leonard, která se narodila v roce 1963 v Londýně, kde také dnes žije se svým manželem Niallem Leonardem, televizním scénáristou, a dvěma dospívajícími syny.

Z nečekaného úspěchu své knihy je Erika Leonard šokovaná, dcera chilsko-skotských rodičů jej nečekala. Měla nicméně štěstí, v literatuře posledních let erotika chyběla a navíc, s rozvojem elektronických knih a čteček jen málokdo pozná, co si třeba po cestě metrem do práce čtete – a takových čtenářek má Padesát odstínů šedi asi nejvíce.

Pro zajímavost ještě uveďme, že pro rok 2012 byla Erika Leonardová zařazena časopisem Time zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Za lehce lascivní čtení vcelku příjemné ocenění, co myslíte?

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *