Edith Piaf. Non, je ne regrette rien

Podle legendy přišla na svět na chodníku, vyrůstala v babiččině nevěstinci, dlouhá léta se protloukala jako pouliční umělkyně. Nakonec se stala jednou z nejslavnějších zpěvaček své doby, její píseň Non, je ne regrette rien (Ničeho nelituji) se dodnes hraje ve všech rádiích světa. Edith Piaf, přezdívaná Vrabčák.

Narodila se jako Édith Giovanna Gassion 19. prosince roku 1915, přezdívku Piaf (Vrabčák) dostala jako dvacetiletá. Zpěv měla Edith Piaf v krvi – její matka vystupovala v pařížských kavárnách pod jménem Line Marsa.Dospívající Edith byla neřízenou střelou – zpívala na ulici, žila život tak, jako kdyby zítřek neexistoval. V sedmnácti potkala Louise Duponta, se kterým počala dcerku Marcelle. Když ta ve věku dvou let zemřela na zánět mozkových blan, Edith se zhroutil život. Cesta vzhůru započala v roce 1935, kdy získala angažmá ve vyhlášeném klubu Le Gerny – z Edith Gassion se stala Edith Piaf.

Pěvecká kariéra

Poprvé začala Edith zpívat v roce 1935, kdy ji objevil Louis Leplée, majitel nočního klubu Le Gerny poblíž Avenue des Champs-Élysées. Louis ji nauučil nejen projevu na jevišti, ale i oblékání černých šatů, jež byly pro Edith typické po celý její život. V témže roce Edith natočila první dvě nahrávky, jedna z nich pocházela z pera Marguerite Monnot, která s Édith Piaf dlouhodobě spolupracovala.

V roce 1936 byl Leplée zavražděn, Edith byla dokonce obviněna ze spoluúčasti na vraždě, ale nakonec byla zproštěna obžaloby.

V roce 1940 hrála v úspěšné jednoaktové hře Le Bel Indifférent Jeana Cocteaua. Mezi její přátelé patřili například M. Chevalier nebo básník Jacques Borgeat. V roce 1944 má Edith milenecký poměr s Yvesem Montandem (populární zpěvák z Francie), který však končí po roce.

Po válce se stala Edith mezinárodně známou hvězdou, byla velmi žádanou a úspěšnou kabaretní umělkyní. Objížděla Evropu, Spojené státy americké nebo Jižní Ameriku. Ve Spojených státech nejdřív neměla příliš velký úspěch, její popularita vzrostla až po kladné recenzi jednoho prominentního newyorského kritika (v letech 1956-1957). Vlajková píseň Édith Piaf, La vie en rose byla napsána v roce 1945, v roce 1998 získala cenu Grammy Hall of Fame Award.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Zdena Adamová-Klapková. Žena, která žila za oceánem

Velké slávy dosáhla Edith Piaf v nejznámějším pařížském kabaretu Olympia Bruna Coquatrixe v letech 1955-1962. V dubnu roku 1963 nahrála svou poslední píseň s názvem L’homme de Berlin.

Soukromý život

Životní láska Edit, hženatý boxer Marcel Cerdan, zemřel při letecké nehodě v říjnu 1949. V roce 1951 se Piaf vážně zranila při automobilové dopravní nehodě spolu s Charlesem Aznavourem a měla pak velké problémy dostat se se závislosti na morfinu a alkoholu. Bohužel ani léčení nemělo úspěch. Piaf se vdala v roce 1952 za zpěváka Jacquesa Pillse (za družičku jim šla Marlene Dietrichová), o čtyři roky později se rozvedla. Roku 1962 si vzala Théa Sarapa, šestadvacetiletého řeckého kadeřníka.

Edith Piaf zemřela na rakovinu jater 10. října 1963 v Plascassier u Grasse ve věku 47 let. Je pohřbena na Hřbitově Père-Lachaise v Paříži, její hrob patří mezi nejnavštěvovanější.

Zajímavosti

Olivier Dahan o ní natočil film La vie en rose, debutující na Berlínském filmové festivalu v únoru 2007.
Sovětská astronomka Ludmila Karačkinová objevila planetku nesoucí jméno Edith Piaf – 3772 Piaf.