Emil Zátopek se stal hrdinou opery. Její jméno? Zátopek!

Atletický závod na 5 000 metrů se běží přibližně 12  minut čistého času. Opera hudební skladatelky Emily Howardové a libretistky Selmy Dimitrijevicové  Zátopek! trvá stejnou dobu. Vznikla jako oslava olympijského vítězství Emila Zátopka na pětitisícimetrové trati v Helsinkách 1952 a jako připomínka toho, že už zanedlouho začnou olympijské hry v Londýně.

Dana Zátopková, Alain Mimoun, sir Chataway. I oni mají v opeře Zátopek! své místo

Dvanáctiminutový opus měl premiéru v pátek 15. června v Epsteinově divadle v Liverpoolu, v roli Emila Zátopka se představil tenor John McMunn, který celé představení odehrál v československém dresu a s číslem 903 na prsou – právě toto číslo měl Zátopek při svém helsinském triumfu.

Danu Zátopkovou, slavnou oštěpařku, hrála Wendy Dawnová-Thompsonová, v představení mají své role i Zátopkovi helsinští soupeři, s nimiž se až do samého konce přetahoval o vítězství a které překonal až v drtivém finiši – Alain Mimoun, Herbert Schade a Christopher  Chataway.

Skladatelka Emily Howardová vzala práci na opeře, představující sportovního génia Zátopka, velmi vážně. Sama začala pravidelně běhat (samozřejmě petitisícovku), vypravila se společně s libretistkou Selmou Dimirtijevicovou do Prahy za Danou Zátopkovou, věnovala spoustu času studiu historických pramenů, v Londýně se setkala se sirem Christopherem Chatawayem.

Emily Howardová? Skladatelka s duší matematičky. A výborná šachistka

Pečlivost je Emily Howardové, která se narodila před třiatřiceti lety v rodině hudebníků, vlastní. Od dětství hrála šachy, stala se dokonce juniorskou mistryní, vystudovala matematiku a výpočetní techniku na univerzitě v Oxfordu. Ještě více než svět číslic a rovnic jí ale učaroval svět hudby. Výborně hraje na violoncello, hudební skladbu vystudovala na Royal Nothern College of Music, doktorát pak získala na univerzitě v Manchesteru.

Nestihli jste Liverpool? Zkuste Londýn. Nebo počkejte na Prahu

Zátopek! je její první operou a pokud jste se do Liverpoolu chystali a něco vám do toho přišlo, máte možnost vidět operu při její repríze, které bude 15. července v 17:00 v Purcell Room v Londýně. Nebo můžete počkat, až se bude Zátopek! hrát v Praze, britské zdroje naznačují, že se o uvedení opery v České republice uvažuje.