Francois Hollande. Bývalý francouzský prezident (životopis)

François Hollande, socialistický politik, který zvítězil v neděli 6. května ve francouzských prezidentských volbách a nahradil v úřadu dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho (úřadu se ujme 17. května 2012), se narodil 12. srpna roku 1954 v Rouen.

Hollande je pro dráhu úředníka (i prezidentský post je de facto úřadem) předurčen – vystudoval pařížkou obchodní školu (HEC), poté Pařížský institut politických věd a je také absolventem prestižní Národní školy pro státní úředníky (ENA, École Nationale d’Administration) – tu dokončil v roce 1980.

Do politiky vstoupil François Hollande v roce 1979, kdy se stal členem francouzské Socialistické strany.

Jako úředník působil François Hollande na řadě míst ve francouzské místní samosprávě, mimo jiné byl radním za oblast Limousin (1998-2001) a starostou města Tulle (2001-2008).

Jako politik je François Hollande přesvědčený socialista, jeho první politický souboj se odehrál v roce 1981, kdy se v departmentu Correze v parlamentních volbách (neúspěšně) utkal s pozdějším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem. Mimochodem, za department Correze je François Hollande poslancem v nynějším volebním období francouzského parlamentu.

François Hollande nezastával nikdy žádný významný post ve výkonné státní moci, nebyl ani předsedou vlády, ani ministrem. Jako člen a poslanec Socialistické strany byl ale mimořádně aktivní – v roce 1995 si jej předseda socialistů Lionel Jospin vybral za svého mluvčího, o dva roky později, když byl Jospin zvolen za francouzského prezidenta, se François Hollande stal předsedou francouzské Socialistické strany sám. Na tomto působil do roku 2008.

V letech 1988-1993, 1997-1999 a 2002-2007 byl François Hollande poslancem francouzského parlamentu (Národního shromáždění), v roce 1999 byl krátký čas poslancem Evropského parlamentu. V posledních parlamentních volbách byl opět zvolen poslancem, v Národním shromáždění působí i nyní.

Hollandovou životní partnerkou byla od sedmdesátých let Ségolene Royalová, se kterou má čtyři děti – syny Thomase, Clemense a Juliena a dceru Floru. S Royalovou se Holland rozešel v roce 2007, dnes žije s novinářkou Valérií Trierweilerovou.

Na post francouzského prezidenta François Hollande kandidoval poté, co uspěl v primárkách Socialistické strany na podzim 2011, jeho nejsilnější konkurent v socialistických barvách, Dominique Strauss-Kahn, po sexuálních skandálech svoji kandidaturu stáhl.

Politický program nového francouzského prezidenta (prvního socialistického prezidenta po téměř dvaceti letech)? Je například pro legalizaci eutanázie, chce prosadit povolení sňatků mezi partnery stejného pohlaví, stejně tak hodlá prosadit možnost adopce těmito páry. V sociální oblasti chce Holland snížit nezaměstnanost a zajistit sociální smír ve všech sociálně výbušných oblastech Francie.