Frank Zappa. Mistr rockového experimentu

Frank Zappa (celým jménem Francis Vincent Zappa), americký rockový kytarista, skladatel, zpěvák a jedna z vůdčích osobností americké experimentální rockové hudební scény poslední čtvrtiny 20. století, přichází na svět 21. prosince roku 1940 ve Spojených státech amerických ve městě Baltimore (stát Maryland) jako potomek italsko-řeckých rodičů – od roku 1950 pak rodina Zappových žije v Kalifornii, v Lancasteru a poté v San Diegu.

Hudbě se Frank Zappa věnuje od dětství – od svých dvanácti let působí ve školní skupině jako bubeník, jako osmnáctiletý pak přechází ke kytaře: v těchto letech je nejvíce ovlivněn takovými hudebníky jako jsou Matt Murphy či Clarence Brown, značný vliv na Zappovo hudební zrání mají i osobnosti vážné hudby 20. století, mimo jiné např. I. Stravinskij.

Zappova hudební kariéra začíná na počátku šedesátých let 20. století, kdy začíná vystupovat s různými doprovodnými skupinami v malých hudebních klubech, v této době se též jako hudební skladatel podílí na vzniku několika „béčkových“ filmů (některé z nich nejsou pak nikdy ani natočeny).

V roce 1965 pak Frank Zappa zakládá hudební skupinu Mothers (později pak ponese jméno Mothers od Invention, česky tedy Matky moudrosti, jejími dalšími členy jsou zpěvák R. Collins, kytarista E. Ingber, baskytarista R. Estrado a bubeník J. C. Black – jde přesněji řečeno o první, původní sestavu Mothers of Invention), s níž pak následujícího roku vydává své první, experimentálně laděné album Freak Out“. Je třeba dodat, že v Zappově Mothers of Invation se pak během následujících let vystřídá mnoho výtečných hudbníků – jen namátkou: Steve Vai, A. Belew, G. Duke, A. Dunbar a mnoho dalších.

V roce 1967 pak Zappa vydává kritikou velice ceněné album „Absolutely Free“, považované svojí kompozicí za jednu z prvních rockových oper. Ve stejném roce vychází pak i Zappův satirický pohled na hnutí hippies a jeho naivitu ve vztahu k většinové americké společnosti, nazvaný „We‘ re Only It For The Money“ a o rok později pak vychází, coby filmový soundtrack, album „Uncle Meat“ a album „Lumpy Gravy“.

Významné místo v Zappově diskografii má jeho sólový debut „Hot rats“ (1970).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  František Xaver Brixi.Varhaník, skladatel

V první polovině sedmdesátých let Frank Zappa vydává několik alb s obnovenou sestavou Mothers of Invation, od roku 1976 (přesněji řečeno, od vydání alba „Zoot Allures“) pak vystupuje ponejvíce jen jako Zappa – ze Zappovy tvorby konce sedmdesátých let a počátku let osmdesátých stojí nejvíce za pozornost album „Sheik Yerbouti“ (1979) a trojalbum „Joe’s Garage: Acta I, II and III.“ (1979).

V osmdesátých letech se Frank Zappa začíná věnovat i rozsáhlejším orchestrálním kompozicím, vznikají alba „LSO/Zappa Vol I“ (1983) a „Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger“ (1984).

Kromě vlastní tvorby se Zappa věnuje i činnosti producenta, spolupracuje mimo jiné s Captainem Beefheartem (svým bývalým spolužákem).

V roce 1982 pak vychází kniha „Frank Zappa Guitar Book“, obsahující zápis mnoha Zappových kytarových sól (autorem „zápisu“ je další skvělý kytarista Steve Vai), v roce 1989 pak vychází kniha „The Real Frank Zappa Book“, jejímž je Zappa spoluautorem.

Pro českého čtenáře je zajímavé, že Frank Zappa po roce 1989 (hned v lednu roku 1990) navštěvuje Českou republiku na pozvání svého přítele, prezidenta V. Havla (viz Václav Havel) – v roce 1991 se pak účastní v Československu slavnostního koncertu, jímž byl završen odchod sovětských okupačních vojenských sil ze země.

Frank Zappa, mistr originálně pojatých rockových kompozic, v nichž se mísí prvky snad všech hudebních stylů, které dalo hudbě 20. století, umírá 4. prosince roku 1993 na rakovinu prostaty ve svém bydlišti v kalifornském Laurel Canyonu.