Stella Zázvorková. Výjimečná žena, výjimečná herečka

Stella Zázvorková, česká filmová, divadelní a televizní herečka, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného ženského herectví, přichází na svět 14. dubna roku 1922 v Praze v rodině významného českého architekta (Jan Zázvorka st., mimo jiné autor Památníku osvobození, pražského Štefánikova domu či spoluautor pražského smíchovského nádraží) – jejím bratrem pak je Jan Zázvorka ml., významný český filmový architekt (zemřel 1991).

Divadlo a herectví přitahuje Zázvorkovou již od dětství – po založení herecké školy při divadle, vedeném E. F. Burianem, pak Zázvorková tuto školu navštěvuje. Po absolutoriu u Buriana Zázvorková působí v době druhé světové války v mnoha malých pražských divadelních (avantgardních) scénách (např. Větrník).

S koncem druhé světové války získává Stella Zázvorková angažmá v pražském Divadle satiry (bude tady působit do roku 1948), v dalších letech pak Zázvorková působí na scéně pražského Realistického divadla a je členkou Armádního uměleckého souboru.

Od roku 1955 do roku 1962 pak Stella Zázvorková působí pod vedením J. Wericha (viz Werich, Jan) v pražském Divadle ABC.

V roce 1962 Stella Zázvorková nastupuje nejdelší angažmá své kariéry, když se stává členkou souboru Městských divadel pražských – v tomto souboru bude Zázvorková působit až do devadesátých let 20. století.

Po odchodu ze stálého divadelního angažmá pak Stella Zázvorková působí pohostinsky v několika divadelních představeních pražských divadel, zároveň natočí několik filmových snímků, v této době se stává i spoluautorkou několika kuchařek a vlastních memoárů.

Co se týče divadla, Stella Zázvorková ztvárňuje již od počátků své divadelní kariéry role energických žen (hospodských, domovnic, někdy i údernic apod.), působí přitom převážně v komediálním repertoáru, její role, ač jsou zpočátku často pouze rolemi epizodními, dávají představením osobitý ráz, komediální talent Zázvorkové je nepřehlédnutelný.

Z významných rolí Stelly Zázvorkové na divadelních prknech jmenujme např. roli Tekly (v „Ženitbě“ N. V. Gogola), Elizabeth (v „Těžké Barboře“ Wericha a Voskovce {viz Voskovec, Jiří}) či Mastílková (ve „Fidlovačce“ J. K. Tyla). Zejména během padesátých a šedesátých let Stella Zázvorková slaví velké úspěchy jako estrádní umělkyně (zájezdové estrády jsou v té době velmi oblíbenou formou zábavy).

Ve filmu Stella Zázvorková debutuje v roce 1947, když se objeví v epizodní roli ve filmové adaptaci Nerudova „Týdnu v tichém domě“ (režii vedl J. Krejčík), během následujících desetiletí se pak stane jednou z nejúspěšnějších českých filmových hereček, přestože jen málokdy dostane ve filmu příležitost ztvárnit větší roli.

Její role jsou většinou menšího rozsahu, někdy doslova epizodní, nicméně, ve všech Zázvorková sehraje mistrovskou komediální partii (na filmovém plátně je její hlavní devizou výřečnost, ztvárňuje převážně haštěřivé a svárlivé ženy, nicméně její talent dramatický je přinejmenším stejně rozvinutý).

Výčet filmových rolí Stelly Zázvorkové je obrovský, připomeňme si jen několik nejznámějších snímků, v nichž se objevila – „Anděl na horách“, kde se v epizodní roli objevuje po boku J. Marvana (viz Marvan, Jaroslav), „Až přijde kocour“, kde je jedním z jejích hereckých partnerů J. Werich), z mnoha dalších pak „Svatba jako řemen“, „Jak utopit doktora Mráčka“ (tady hrála matku nápadníka Libuše Šafránkové), „Co je doma, to se počítá“ (tady se potkává například s Ivou Janžurovou a Františkem Peterkou, „Hudba z Marsu“, „Zítra to roztočíme, drahoušku!“…

V devadesátých letech pak Stella Zázvorková ztvární ve filmu své největší dramatické role: účinkuje ve snímcích Jana Svěráka „Kolja“ a J. Hřebejka „Pelíšky“, hlavní roli pak ztvárňuje společně s V. Brodským (viz Brodský, Vlastimil) ve snímku V. Michálka „Babí léto“ (za tuto roli získává S. Zázvorková Českého lva).

Z televizního účinkování Stelly Zázvorkové stojí za připomenutí zejména její role v čechovovské (viz Čechov, A. P.) adaptaci „Medvěd“ (s J. Werichem) a ve snímcích „Drahý zesnulý“, „Uspořená libra“, známá je též ze seriálů „Tři chlapi v chalupě“ či „Arabela“…

V roce 2004 je Stelle Zázvorkové udělen Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, 17. května roku 2005 pak Stella Zázvorková, jedna z nejúspěšnějších komediálních filmových a televizních hereček naší kinematografie umírá.