Vladimír Tekverk. Příběh inteligentního sadisty

Vladimír Tekverk, letecký inženýr s vysokým IQ, otec a na první pohled spořádaný muž, překročil v noci z 5. na 6. června 1979 hranici mezi civilizovaným světem a temnotou zločinu. Tehdy, ve stínu pod stromem, přestal bojovat se svou sadistickou deviací a stal se vrahem šestnáctileté dívky, která jej upoutala ve večerním autobuse svou krásou. V roce 2024 se stal inspirací pro tvůrce mini série Případ Markovič: Hojer – v seriálu se jmenuje Jaromír Stahlwerk.

Životopis Vladimíra Tekverka? Poprvé chtěl vraždit už ve čtrnácti

To jej vzrušila jedna ze spolužaček na školním výletě. Tehdy se ještě dokázal ovládnout. V červnu roku 1979 už ale ne – jak už jsme uvedli výš, tehdy dosud nikdy netrestaný otec od rodiny vraždil.

Co se stalo pak, zní jak z nějakého šíleného příběhu. Tekverk se po činu doma přiznal své manželce a spolu se vydali zpět na místo činu, kde se odevzdal policii – kriminalisté krajské kriminální policie v čele s policisty z 1. oddělení krajského ředitelství, kteří na místě právě prováděli první vyhodnocování stop, byli notně překvapeni, když se jim slušně vypadající Vladimír Tekverk přiznal, že právě on je pachatelem.

Později při vyšetřování Tekverk přiznal, že jeho motivem byla sadistická deviace. Jeho pozdější snaha změnit výpověď a přesvědčit vyšetřovatele, že oběť byla jeho milenkou a vydírala ho, však nebyla soudem přijata… a to mu možná zachránilo život. Jako sexuální deviant mohl kvůli nepříčetnosti dostat nižší trest. Pokud by vraždil plně při smyslech, hrozil mu podle tehdejších zákonů trest smrti.

Soud nakonec Vladimíra Tekverka odsoudil k 25 letům vězení a podstoupil kastraci. Během vězení si dopisoval s legendárním kriminalistou Jiřím Markovičem, který jej už předtím při vyšetřování přesvědčil, aby u své původní výpovědi zůstal. Tyto dopisy poskytly cenné informace o psychologii a motivacích sadistických vrahů. Samotný Markovič využil Tekverkovy výpovědi například při vyšetřování masového vraha a kanibala Ladislava Hojera.

Vladimír Tekverk byl nakonec propuštěn za dobré chování o sedm let dříve. Zajímavostí pak je, že po propuštění navštěvoval na chatě muže, který jej vyšetřoval a navázal s ním během vyšetřování zvláštní přátelský vztah – kriminalistu Jiřího Markoviče. Dokonce mu přivezl obraz, který vlastnoručně namalovat během pobytu za mřížemi ve valdické věznici.

Tento případ je jedním z nejvýznamnějších v historii české kriminalistiky, nejen kvůli své brutalitě, ale i díky podrobnému vhledu do mysli pachatele, který poskytl​​​​​​​​​​​​.

Sadistický vrah Vladimír Tekverk je jednou z hlavních postav krimi série Případ Markovič: Hojer, ve kterém Jiří Markovič v podání Petra Lněničky pátrá po Ladislavu Hojerovi, jednom z nejhorších masových vrahů v našich dějinách. Jako Vladimír Tekverk se divákům představil oblíbený herec Vojta Kotek. Dodejme ale ještě, že postava Vojty Kotky nenese přímo jméno Vladimíra Tekverka, v seriálu má postava inspirovaná jeho případem jméno Jaromír Stahlwerk.

2 odpovědi na “Vladimír Tekverk. Příběh inteligentního sadisty”

  1. Krásně napsané, jen jestli mohu podotknout, Hojer byl sériový vrah, ne masový. Děkuji 🙂
    Seriál je super 👍🏻

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *