Peter Sagan. Žijící legenda slovenské cyklistiky (životopis)

Peter Sagan. To jméno stojí za zapamatování. Vyrůstal v Žilině, kariéru zahájil jako cykloklosař, pak závodil nějaký čas na horských kolech, v roce 2008 se na horském kole stal juniorským mistrem světa. V roce 2009 přesedlal na silniční speciál, v roce 2011 vyhrál etapový závod Kolem Sardinie, vyhrál dvě etapy etapového závodu Kolem Švýcarska, letos se poprvé v barvách stáje Liquigas účastní slavné Tour de France.

V prologu skončil v poli „poražených“, první repulérní etapu, která se jela 1. července, vyhrál, když na cílové pásce přespurtoval Švýcara Fabiena Cancellaru. Slovensko má prvního etapového vítěze na Tour vůbec.

Začínal s fotbalem. Vydržel u něj týden

Peter Sagan se narodil 26. ledna 1990 v Žilině, má dva starší bratry a sestru. Sportovní dovednosti získával jako fotbalista, hrál za přípravku žilinského fotbalového klubu, u fotbalu ale vydržel krátce – pouhý týden. Kolo bylo silnější a Peter Sagan se brzy ukázal jako nevídaný cyklistický talent – v roce 2007 byl vyhlášen za největší cyklistický talent Slovenska.

O rok později se Peter Sagan stal juniorským mistrem světa v závodě horských kol v kategorii cross country a ještě stále v roce 2008 získal stříbro na mistrovství světa juniorů – tentokrát v cyklokrosu! Za své úspěchy si Peter Sagan vysloužil ocenění Cyklista Slovenska 2008.

První Slovák ve žlutém trikotu na závodech Pro Tour

V létě roku 2008 pak Peter Sagan uzavřel amatérskou smlouvu s italským týmem Liquigas-Doimo, v roce 2009 jezdil ale za tým Dukly Trenčín, v září roku 2009 Peter Sagan uzavřel svůj první profesionální kontrakt, když se stal členem cyklistické stáje Liquigas-Cannondale.

Ve světě profesionální cyklistiky se uvedl famózně. Hned na jaře 2010 vyhrál dvě etapy cyklistického závodu Paris-Nice, zároveň získal zelený trikot pro nejaktivnějšího jezdce. Na dalším závodě, kterým byl 64. ročník Tour de Romandie, se Peter Sagan dokonce nakrátko oblékl do žlutého dresu a stal se tak prvním slovenským cyklistou, který kdy nosil žlutý dres na cyklistických závodech kategorie Pro Tour.

Peter Sagan zvládl skvěle i sezónu 2011, v letošním roce se poprvé postavil na start nejslavnějšího a nejtěžšího etapového závodu světa – na start Tour de France. A začal impozantně. První etapu vyhrál. Jako první Slovák na Tour. Další dvě etapová vítězství přidal v prvním týdnu Tour. Uvidíme, kolik jich bude celkem.

Peter Sagan, vítěz tří etap na Tour de France, si zaslouží zcela po právu palec nahoru