Georges Simenon. Duchovní otec detektiva Maigreta

Georges Joseph Christian Simenon se narodil 13. února 1903 v belgickém Lutychu a opustil nás po dlouhé a plodné kariéře autora detektivek 4. září 1989 v Lausanne ve Švýcarsku. Stal se známým především jako tvůrce komisaře Maigreta, jedné z nejikoničtějších postav detektivní literatury.

Životopis George Simenona? Román dokázal napsat už za pouhých osm dnů

Spisovatel Georges Simenon se narodil v rodině s valonskými a vlámskými kořeny. Jeho dětství bylo poznamenáno stěhováním rodiny a vlivem různých nájemníků, kteří byli studenty z východní Evropy, Židy a politickými uprchlíky. Toto prostředí mu poskytlo široký pohled na svět a později ovlivnilo jeho tvorbu.

Přestože budoucí autor světově proslulých detektivek Georges Simenon opustil školu v roce 1918 kvůli otcově srdečnímu onemocnění, jeho cesta ke spisovatelské kariéře nebyla jednoduchá. Pracoval jako cukrářský učeň, příručí v knihkupectví a od 16 let jako novinář. V roce 1923 se přestěhoval do Paříže, kde začal psát pro deník Le Martin a pod různými pseudonymy vytvářel velké množství sešitových románů.

Jeho literární cesta byla charakterizována neuvěřitelnou produktivitou. Byl schopen napsat až 80 stran rukopisu během jediného dne a dokázal dokončit román během osmi dnů. Kromě svého literárního umění byl Simenon známý i svým bohémským životním stylem, který zahrnoval četné milostné aféry.

Simenonovým významným přínosem literatuře je vytvoření postavy komisaře Maigreta, která se stala ikonou detektivního žánru. V průběhu svého života napsal více než 200 románů a 150 kratších povídek. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků a mnohé z nich byly zfilmovány.

Jeho styl psaní byl unikátní. Simenon často nosil stejné oblečení během psaní konkrétního románu a vážil se před i po dokončení každého díla, aby změřil, kolik ho psaní stálo úsilí. Toto neobvyklé chování ukazuje na jeho zcela ponoření se do procesu tvorby.

Simenonův přístup k psaní a jeho odhodlání zanechalo nezapomenutelnou stopu v literárním světě, čímž se stal jedním z nejprodávanějších a nejvýznamnějších autorů detektivních románů 20. století​

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *