Claus Schenk von Stauffenberg. Klíčový muž operace Valkýra

Claus von Stauffenberg? Vojákem byl snad už od dětství, do armády vstoupil v roce 1928. Na začátku třicátých let byl věrným stoupencem politiky Adolfa Hitlera, židovské pogromy a naprosté pohrdání životy zajatců i civilistů při nacistickém tažení na Východ z něj ale postupně udělaly jednoho z vůdcových nejzarytějších odpůrců.

V roce 1944 se pak stal Claus von Stauffenberg nejviditelnějším mužem tajného spiknutí Valkýra, když se pokusil nástražným výbušným systémem zbavit Německo na pokraji zkázy ve Vlčím doupěti Adolja Hitlera. Dnes už víme, že neúspěšně.

Životopis Clause von Stauffenberga? Armádě zůstal věrný i poté, co přišel o ruku a oko

Claus Schenk von Stauffenberg se narodil 15. listopadu 1907 do staré šlechtické rodiny Stauffenbergů. V roce 1928 absolvoval jezdeckou školu v Hannoveru a vstoupil do německé armády, kde začal svou vojenskou kariéru.

Jako mladý muž byl von Stauffenberg zpočátku pod vlivem poetického a nacionalistického hnutí kolem Stefana George a nekriticky přejímal jeho ideály o „novém říši“ a „tajném Německu“. Tento vliv měl značný vliv na jeho pozdější ideologický vývoj.

V roce 1930 byl povýšen na poručíka a studoval moderní zbraně na Kriegsakademii v Berlíně. Přestože se vyhýbal vstupu do nacistické strany, některé jeho názory byly v souladu s nacistickým rasismem a nacionalismem. Podpořil dokonce Adolfa Hitlera během prezidentských voleb v roce 1932, ale postupem času se jeho názory na Hitlera a nacistický režim změnily.

Během druhé světové války se Stauffenberg účastnil invaze do Polska v roce 1939 a později se účastnil i úspěšného tažení do Francie, kde obdržel Železný kříž první třídy. Jeho služba v Africe byla přerušena těžkým zraněním, při kterém přišel o oko, pravou paži a dva prsty na levé ruce. Po zotavení z těchto zranění se stal štábním důstojníkem velitelství Rezervní armády a zapojil se do odboje proti Hitlerovi.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Peter Pellegrini. Budoucí slovenský prezident?

Von Stauffenberg byl klíčovou postavou v plánu známém jako Operace Valkýra. Podle plánu, po atentátu na Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera a Hermanna Göringa měli převzít kontrolu nad německou armádou Ludwig Beck, Erwin von Witzleben a Friedrich Fromm a zajistit klíčové vládní budovy.

Dne 20. července 1944 von Stauffenberg umístil bombu do Hitlerova velitelství ve východopruském Vlčím doupěti – atentát nicméně selhal a Hitler přežil. Stauffenberg a další spiklenci byli následně zatčeni a popraveni. Po válce byl von Stauffenberg považován za zrádce většinou Němců, ale s postupem času se jeho obraz změnil. Stauffenberg a ostatní členové odboje proti Hitlerovi jsou nyní v Německu uznáváni jako hrdinové.

Stauffenbergův pokus o likvidaci Adolfa Hitlera byl mnohokrát dramaticky zpracován, v jedné z nejúspěšnějších filmových adaptací si jej zahrál hollywoodský herec Tom Cruise.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *