Hana Androniková. Nebe nemá dno

Hana Androniková, česká spisovatelka a držitelka dvou významných literárních ocenění (literární ceny Knižního klubu a ocenění Magnesia litera) se narodila 9. září roku 1967 ve Zlíně.

Základní a střední vzdělání Androniková získává ve Zlíně, vysokoškolské pak v Praze – je absoloventkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (obor čeština-angličtina). Po studiích Hana Androniková pracovala jako personální manažerka postupně v několika českých i zahraničních (v tuzemsku působících) firmách, aby se nakonec v roce 1999 vydala na dráhu spisovatelky na volné noze.

Literární tvorba spisovatelky Hany Andronikové je spjata s nakladatelstvím Odeon – právě tady vydala v roce 2001 svůj knižní debut, knihu Zvuk slunečních hodin. Za tuto knihu dostala ve stejném roce literární cenu Knižního klubu, o rok později pak Magnesii literu jako literární objev roku.

Druhým knižním dílem Hany Andronikové byl cyklus osmi povídek Srdce na udici, který vyšel pod hlavičkou nyní již neexistujícího nakladatelství Petrov.

V roce 2010 vyšla (opět v Odeonu) autorčina druhá kniha – Nebe nemá dno. Tato osobní zpověď autorky, která se vydala do amazonského pralesa, aby se vyrovnala se smrtí otce a těžkou nemocí (rakovinou), se stala jednou z literárních událostí roku. V roce 2011 pak kniha Nebe nemá dno získává Cenu čtenářů v literární soutěži Magnesia litera, zároveň je vybrána mezi čtyři nejzdařilejší knihy roku.

Autorsky se Hana Androniková podílela také na divadelních hrách Tanec přes plot (2008) a Šašci, špióni a prezidenti (2010), které uvedlo pražské Divadlo Archa.

20. prosince 2012 Hana Androniková umírá, když prohrává nerovný boj s těžkou nemocí (rakovinou). Česká literatura tak přichází o jednu ze svých nejvýraznějších postav.