Inaugurace Trumpa. Zavinilo Muskovo gesto zbytečnou bouři?

Inkriminovaný pozdrav v podání Benita Mussoliniho. Zdroj: Bundesarchiv, Bild 102-12626 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Během inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna 2025 učinil jeden z jeho blízkých spolupracovníků podnikatel Elon Musk gesto, které mnozí interpretovali jako nacistický pozdrav. Musk položil ruku na srdce, poté ji natáhl vpřed a vše doprovodil slovy „Mé srdce patří vám“. Vzbudil okamžité reakce, kritici upozorňují na vizuální podobnost jeho gesta s nechvalně známým pozdravem.

Šlo o úmyslnou provokaci nebo bylo Muskovo gesto, možná i kvůli tomu, že trpí lehkou formou autismu (Aspergerův syndrom), jen špatně pochopeno? Liga proti hanobení (ADL) označila gesto za „neobratné, ale nezáměrné“, zatímco jiní, jako například historička Ruth Ben-Ghiat, jej tvrdě odsoudili.

Může za vše Muskova kontroverzní povaha?

Elon Musk je podnikatel a vizionář, jehož společnost SpaceX má ambiciózní plány na cestu a kolonizaci Marsu. Aktuálně SpaceX plánuje v roce 2026 vyslat na Mars pět nepilotovaných lodí Starship, aby otestovaly spolehlivost přistání na rudé planetě. Pokud budou tyto mise úspěšné, první pilotované lety by mohly následovat v roce 2028.

Je ale také mistrem provokací. Jeho tweety na vlastní sociální síti X (dříve twitter) a veřejná vystoupení jsou často na hraně kontroverze, což přitahuje jak oddané příznivce, tak nesmiřitelné kritiky. Jeho povaha z něj činí polarizující osobnosti, a to se zcela jistě odráží i v interpretaci jeho gesta na Trumpově inauguraci. Musk vědomě a rád testuje hranice veřejného mínění, což se mohlo stát i v tomto případě.

Pojďme, připomeňme si historii a symboliku pozdravu zdviženou pravicí

Pozdrav, při kterém je zdvižena pravice, známý také jako římský pozdrav, má kořeny v Itálii ve fašistickém režimu Benita Mussoliniho. Fašistická Itálie pozdrav prezentovala jako gesto inspirované starověkým Římem, i když šlo spíše o konstrukci s cílem propojit Mussoliniho režim s „velikostí“ antického Říma.

Adolf Hitler a nacistická strana si pozdrav zdviženou pravicí osvojili ve 30. letech, a podobně jako další symboliku, si ho přizpůsobili po svém. V nacistickém Německu byl pozdrav povinný a sloužil jako projev loajality vůči režimu. Po druhé světové válce byl v mnoha zemích, například v Německu, Rakousku nebo České republice, zakázán. A zakázán je dodnes.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Michal Viewegh: Padesátiletý!

Byla to tedy nešikovnost? Nebo provokace?

Gesto Elona Muska během inaugurace prezidenta Trumpa pravděpodobně nebylo nacistickým pozdravem, byť příznivci extrémní pravice tvrdí opak. Je možné, že skutečně šlo spíše o neobratnost vyjádření. Přesto je tato situace dokladem toho, jak důležité je přemýšlet o důsledcích veřejných gest a slov – zvláště v době, kdy je svět plný nedůvěry a rychlých soudů.

Jaký názor máte vy? Bylo Muskovo gesto nechtěnou chybou nebo promyšlenou provokací? Jedno je jisté – hranice mezi neobratností a provokací se snadno stírá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *