Isaac Asimov, jeden z nejvlivnějších autorů sc-ifi, zemřel před deseti lety

Velmistr žánru, sedminásobný držitel Huga, dvojnásobný držitel ceny Nebula. Náhodnému čtenáři to patrně nic neříká, zasvěcený ví, že Isaac Asimov patřil ve své generaci ke špičce sci-fi žánru, vedle například A. C. Clarkea nebo Roberta Henleina.

Že je Asimov autorem slavných zákonů robotiky, to asi není třeba příliš připomínat. Ano, byl to právě on, kdo si vypůjčil z tvorby Karla Čapka, z dramatu R.U.R., ono tajemné slůvko robot a určil jeho nositeli morální mantinely, které nesměl překročit – první a nejznámější ze tří zákonů robotiky říká „Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.“

Mnohé z Asimova života ale zůstává dnes skryto nebo bylo pozapomenuto. Věděli jste například, že se po Asimově smrti zjistilo, že byl nakažen virem HIV? K nákaze došlo při Asimově operaci v roce 1983 a za jeho života nebyla nikdy odhalena. Zajímavý je i původ Isaaca Asimova.

Narodil se v Bělorusku, součásti rodícího se komunistického Sovětského svazu. Lze se jen dohadovat, jakým směrem by se jeho život ubíral, kdyby rodina neemigrovala v roce 1923 do Spojených států. Asimov byl běloruský Žid, dá se předpokládat, že komunistický režim by mu jen těžko umožnil nějaký zásadnější rozvoj.

Zajímavá (přinejmenším z lékařského hlediska) je také Asimovova celoživotní fóbie (panický strach) – trpěl vzácnou klaustrofilií (neplést s klaustrofobií, která je strachem z uzavřených prostor), bál se otevřeného prostoru, velkých náměstí, otevřených výhledů.

Naopak miloval malé místnosti, nejlépe co nejprodyšněji uzavřené, a tato (vynucená) záliba se odrazila v jeho tvorbě. Nahé slunce, Ocelové město a další Asimovovy romány se odehrávají v podzemí, jejich hrdinové mají panický strach z toho, že by museli žít na povrchu Země.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Dominik Landsman. Kronikář moderního otcovství

Isaac Asimov byl inspirující osobností za svého života, je jí i deset let po své smrti. Jeho knihy se vydávají ve stále nových a nových vydáních, náklady se přitom nesnižují, naopak, pokud nezůstávají na stejných číslech, rostou. Porostou zcela jistě i nadále. Svět, který popisoval  Asimov ve svých sci-fi románech jako svět daleké budoucnosti, se stává realitou a mnozí jsme zvědaví, v co tato realita vyústí. Asimov v mnohém napovídá.

Životopis Isaaca Asimova? Pokračujte tudy: Isaac Asimov – životopis.