Ivan Jonák vyšel po 18 letech z vězení

Ivan Jonák. V devadesátých letech 20. století jedna z ikon pražského „podsvětí“, majitel proslulého klubu Discoland Sylvie, příležitostný herec. A také muž, kterého soud poslal na 18 let do vězení za zosnování vraždy vlastní manželky.

Dnes, 28. dubna 2014, byl po vypršení celého trestu propuštěn z pražské pankrácké věznice. A hned se stal mediální hvězdou.

Začátek příběhu? Pražský Discoland založil Ivan Jonák v roce 1992 – první návštěvníky klub přivítal 1. dubna 1992. Jonákovým partnerem v podnikání byl zpočátku německý podnikatel Helmuth Huger, později jej nahradil Jaromír Prokop. Discolandu se dařilo, Ivan Jonák se stal bez nadsázky jedním z nejznámějších obyvatel Prahy – procházel se ulicemi se svým medvědem Míšou, nosil po kapsách miliony, rád se obklopoval krásnými dívkami a luxusem – například v jeho garáži stálo 23 luxusních vozů.

Na začátku devadesátých let si Ivan Jonák zahrál také ve filmu, do role mafiána jej obsadil například Vít Olmer ve filmu Nahota na prodej.

V roce 1994 se život Ivana Jonáka obrátil naruby – nejprve byla zavražděna jeho žena Ludvika, krátce nato se stal obětí pokusu o vraždu i on sám. Krátce poté jej policie zatkla a obvinila, že vraždu manželky si objednal on sám a v následujícím procesu byl odsouzen na 18 let nepodmíněně. Navzdory tomu, že většina důkazů, které na něj ukazovaly, bylo nepřímých a navzdory tomu, že on sám svoji účast na vraždě vždy popíral. V roce 2002 mu nicméně odvolací soud snížil trest na 12 let.

Z výkonu trestu byl Ivan Jonák propuštěn 28. dubna 2014. I nadále odmítal jakýkoli podíl na smrti manželky a pokoušel se znovu začít podnikat – především chtěl obnovit provoz a slávu podniku Discoland Sylvie. Bohužel, dospělé dcery (po jedné byl podnik pojmenován) jako držitelky čtvrtinového podílu, měly jiný názor – Discoland měl být prodán.

Ivan Jonák zemřel 24. února roku 2014 ve svém bytě v pražských Kobylisích na komplikace způsobené cukrovkou. V roce 2019 vyšla kniha jeho vzpomínek na život za mřížemi, v roce 2022 byl jednou z výrazných postav seriálu České televize Devadesátky, kde ho věrně ztvárnil herec Michal Novotný.