Výročí dne: 29. dubna 1980 – zemřel Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock? Více než 50 filmových snímků, šedesátiletá kariéra od éry filmu němého po film barevný. Režisér, který se už za svého života stal legendou a králem filmového psycho thrilleru.

Jeho tvorbu zná i ten, kdo se jinak o film nezajímá – Psycho, Ptáci či Vertigo patří do zlatého fondu světové kinematografie. Dnes si připomínáme výročí Hitchcockova úmrtí – zemřel 29. dubna roku 1980 ve věku 80 let.

Poprvé se Alfred Hitchcock, anglický rodák,  se světem filmu potkal v roce 1919, kariéru režiséra zahájil němým snímkem Number 13 z roku 1922. Na konci třicátých let Hitchcock přesídlil do Spojených států, kde natočil své nejslavnější snímky. V roce 1956 pak Alfred Hitchcock požádal o americké občanství.

Divácky veleúspěšné, kritikou kladně přijímané (i když až po nástupu evropské Nové vlny) – takové byly a dodnes jsou filmy Alfreda Hitchcocka. Sošku Oscara získal ale pouze jeden z nich – Rebeka z roku 1940 (Oscar za nejlepší film z roku 1941). Další čtyři snímky byly na nejcennější filmařskou trofej nominovány. Oscara pro nejlepšího režiséra Hitchock nikdy nezískal.

Co naopak věhlasný režisér získal? Dva Zlaté Glóby, osm Laurel Awards, v roce 1980, krátce před smrtí, byl britskou královnou Alžbětou II. vyznamenán Řádem Britského impéria.