Ivan Lendl. Životopis tenisového Terminátora

Ivan Lendl, československý a po získání občanství americký tenista, jedna z nejvýraznějších postav světového tenisu osmdesátých a devadesátých let 20. století, muž, který si svým herním pojetím získal přezdívku Terminátor, ale tako sběratel obrazů Alfonse Muchy, se narodil 7. března roku 1960 v Ostravě v rodině úspěšné tenistky Olgy Lendlové, rozené Jeništové a JUDr. Jiřího Lendla, který se v roce 1990 stal prezidentem Československého tenisového svazu.

Ivan Lendl na tenisových kurtech de facto vyrostl, byl úspěšným ve všech mládežnických kategoriích, v roce 1980 byl členem týmu, který porazil ve finále Davis Cupu Itálii.

Jedničkou v žebříčku ATP se Ivan Lendl stal poprvé ještě jako občan socialistického Československa, a to 28. února roku 1983. Jeho kralování ale bylo krátkodobé, brzy byl vystřídán Jimmy Connorsem a Johnem McEnroem. V roce 1985 se po US Open stává Ivan Lendl králem světového tenisu definitivně – až do roku 1990 není (s výjimkou krátkého období, kdy jej na špici střídá Švéd Mats Wilander) jedničkou žebříčku ATP nikdo jiný. Celkem je v čele žebříčku ATP Ivan Lendl plných 270 týdnů (překoná ho pouze jediný muž, o 10 let později Pete Sampras).

Od roku 1986 už Ivan Lendl žije v emigraci ve Spojených státech amerických, o šest let později, v roce 1992, pak získává americké státní občanství.

Lendlova hvězdná kariéra zahrnuje celkem 1070 vyhraných zápasů na turnajích okruhu ATP, ve své době ustavil rekord v počtu grandslamových finále (celkem 19). jeho dalším (až o mnoho let později překonaným) rekordem je alespoň jedno grandslamové vítězství celkem 11 let po sobě. Čtyřikrát se také stal vítězem Masters. Pouze ve Wimbledonu se Lendlovi nikdy vyhrát nepodařilo, přestože se dvakrát probojoval do finále a celkem pětkrát do semifinále.

Lendlova hra znamenala pro světový tenis změnu – Lendl jako jeden z prvních začal na dvorci uplatňovat celoplošný silový tenis. Sám svoji hru označuje jako „hitting hot“. Tennis magazine ho vyhlásil jedním z deseti nejúspěšnějších tenistů od roku 1966.

Co se soukromého života týče, Ivan Lendl je od roku 1989 ženatý s Američankou Samanthou Frankelovou, se kterou má pět dcer. Věnuje se golfu, v roce 2007 založil soukromou golfovou akademii a tenisovou akademii Ivan Lendl’s Champions Academy (ILCA). Patří také k významným sběratelům Alfonse Muchy.

V současné době působí Ivan Lendl jako osobní trenér britského tenisty Andy Murrayho.