Andy Murray a Ivan Lendl slaví. Britský tenista po 74 letech ve finále Wimbledonu

Naposledy měli Britové zástupce ve  finále „svého“ tenisového turnaje ve Wimbledonu v roce 1938. Byl jím Henry „Bunny“ Austin, který ve finálovém zápase hladce prohrál s Američanem Donem Budgem. Tohle naposledy ale od pátku 6. července 2012 neplatí. Do mužského finále nejslavnějšího tenisového turnaje světa se probojoval Andy Murray, svěřenec trenéra Ivana Lendla. Velká Británie slaví a je plná očekávání – uspěje Murray i ve finále? Stane se wimbledonským vítězem?

Andy Murray se pohybuje ve světě velkého tenisku už poměrně dlouho, tenisovou raketu poprvé držel v ruce jako pětiletý ve skotském Dunblane, městečku nedaleko Glasgow,  kde se 15. května 1987 narodil. Pro hvězdnou kariéru měl a má všechny předpoklady – dědeček, Roy Erskine, byl profesionálním fotbalistou, maminka Judy bývala tenisovou trenérkou. Bratr Jamie, starší o rok, se stejně jako Andy věnuje profesionálnímu tenisu a objíždí turnaje ATP.

Možná to leckoho překvapí, ale Andy mohl být stejně tak dobrým fotbalistou jako tenistou, jako patnáctiletý se rozhodoval mezi tenisovými dvorci a fotbalovým trávníkem – smlouva s Glasgow Rangers byla na stole, jen ji podepsat. Zvítězil tenis a Velká Británie má i díky tomu po 74 letech svého favorita ve finále Wimbledonu.

Dosavadní úspěchy? Na okruhu ATP, kde se pravidelně začal objevovat v roce 2004,  zatím vyhrál 22 turnajů, na turnajích Grand Slamu si zatím nejlépe vedl na US Open 2008 a na Australian Open 2010 a 2011, kde se probojoval stejně jako na letošním Wimbledonu do finále. Na grandslamové vítězství ale dosud nedosáhl. Na žebříčku APT byl Andy Murray nejvýše zatím na 2. místě (v srpnu 2009), momentálně se drží na 4. pozici.

Andy Murray, kterého trénuje česko-americká tenisová legenda Ivan Lendl, už teď překonal očekávání mnohých, pokud ale ve finále porazí Švýcara Rogera Federera, bude to… bude to opravdu velké vítězství. Vítězství, která by si Andy bezesporu zasloužil.

Od nás si už svým postupem do finále zasloužil palec nahoru.