Petra Kvitová. Vítězka z Wimbledonu

Wimbledon 2011, Turnaj mistryň 2011. Co mají tyto dvě události společné? Vítězku! Českou levorukou tenistku Petru Kvitovou. Petra Kvitová se narodila v severomoravském Bílovci 8. března roku 1990 v rodině učitele. Tenisu se věnuje od dětství (od čtyř let), do svých šestnácti let hrála za TJ Fulnek (ve Fulneku Petra Kvitová žije dodnes) pod trenérským vedením otce Jiřího (Kvity).

V šestnácti letech Petra Kvitová přestupuje do klubu TK Agrofert Prostějov, za který hraje dodnes – 4. července se pak po svém wimbledonském vítězství stává doživotní čestnou členkou svého mateřského klubu. Ve stejném klubu jako Kvitová trénuje i jeden z nejlepších českých tenistů Tomáš Berdych.

V roce 2006 Petra Kvitová poprvé vstupuje do světa velkého tenisu – zúčastnila se svých prvních turnajů série ITF, stává se Talentem roku v tenisové anketě Zlatý kanár a vyhrává dvouhru i čtyřhru na Pardubické juniorce. O rok později (2007) Petra Kvitová poprvé nastupuje do turnaje ženského tenisového okruhu WTA – ve švédském Stockholmu končí hned v prvním kole. Dodejme, že anketu Zlatý kanár Petra Kvitová v roce 2010 vyhrává.

Během své dosavadní kariéry Petra Kvitová vyhrála 7 turnajů série WTA, v letošním roce (2011) se jí pak plní sen mnoha generací tenistů a tenistek – získává svůj první grandslamový titul ve dvouhře, když se stává vítězkou Wimbledonu, kde ve finále ve dvou setech (6-3, 6-4) porazila ruskou favoritku Mariu Šarapovovou. Po vítězství jí radnice ve Fulneku udělila jako druhému člověku vůbec (prvním byl Jan Amos Komenský) čestné občanství.

V posledním říjnovém týdnu roku 2011 pak Petra dosahuje druhého vrcholu – jako třetí česká tenistka (po Martině Navrátilové a Janě Novotné) se stává vítězkou Turnaje mistryň v tureckém Istanbulu, když ve finále vyprovodí z kurtu Bělorusku Viktorii Azarenkovou po třísetové bitvě 7:5, 4:6 a 6:3. Díky tomuto úspěchu se zároveň zařadila na druhé místo ženského tenisového žebříčku.

Trenérem Petry Kvitové je David Kotyza. Petra Kvitová je svobodná, jejím současným (2011) přítelem je nadějný tenista Adam Pavlásek (narozen 1994).