Michal David. Život nonstop

Michal David (vlastním jménem Vladimír Štancl), český popový zpěvák, skladatel a producent, se narodil 14. července roku 1960 v rodině Edity Štanclové (rozené Kludské). Již samo matčino příjmení napovídá, že kořeny rodiny Michala Davida jsou u cirkusu. Ano, jeho tetou je současná známá spisovatelka a především žádaná kartářka Dagmar Kludská. Blízké příbuzenské vztahy má Michal David také s rodinou Kočků, kteří provozují pražskou Matějskou pouť.

Michala Davida známe dnes převážně jako popového zpěváka a autora muzikálů, pro mnohé pak jeho jméno znamená hudební návrat před rok 1989 – ke kolovrátkovému popu nevalné úrovně. Začátky kariéry Michala Davida jsou ale jinde. Vystuduje pražskou konzervatoř a v roce 1976 pak zakládá hudební kvartet (lakonicky nazvaný „Čtyři“) a na ceněných Pražských jazzových dnech získává ocenění Hudebník roku.

Nepřehlédněte: Zajímají vás životopisy dalších porotců Hlasu ČeskoSlovenska? Máme je pro vás! Klikněte a přečtěte si, kdo jsou Josef Vojtek, Dara Rolins a Patrik Rytmus Vrbovský!

Ještě stále v roce 1976 se Michal David (jako šestnáctiletý, ano) připojuje ke skupině Kroky Františka Janečka (kde tou dobou působí mimo jiné Jana Kratochvílová, pozdější Jane Pop). Zanedlouho přichází první velký úspěch – Michal David vítězí s písní Nenapovídej v hudební soutěži Intertalent a jeho hvězda míří prudce vzhůru.

S nadsázkou se dá říct, že osmdesátá léta patřila v československé pop-music, určené mladšímu publiku, Michalu Davidovi. Klávesové nástroje, italsky zvučné melodie, chytlavé texty – to vše mluvilo pro něj. Michal David (mimochodem, toto jméno mu vybral František Janeček prý podle křestního jména své sestry – Michala – a podle jména biblického hrdiny Davida, který porazil Goliáše) natočil v osmdesátých letech celkem 10 dlouhohrajících alb, a to ať již se skupinou Kroky Františka Janečka, tak později se svojí skupinou Allegro.

Hity Michala Davida z osmdesátých let? Seznam by mohl být nekonečný… jen namátkou: Nenapovídej, Blízko, Čas jak raketa letí, Decibely lásky, Discopříběh, Non stop a další a další. Jeho píseň Poupata bude již navždy spojena s přehlídkou komunistické moci – se Spartakiádou 1985.

Po listopadu roku 1989 Michala Davida na čas potkal osud hvězd socialistického hudebního nebe. Působí jako skladatel v ústraní, zpět na výsluní se dostává v roce 1998, kdy napsal pro české hokejisty, olympijské vítěze z Nagana, hit Správnej tým.

Michal David je zpět, aby se prosadil nejen jako zpěvák a skladatel vlastních písní, ale také jako skladatel pro zpěváky další a autor muzikálů. V roce 2000 je splněna první část – píseň Dlouhá noc, kterou Michal David napsal pro Helenu Vondráčkovou, se stává jedním z největších popových hitů roku.

V roce 2002 se Michal David stává slavným také jako autor muzikálu – jeho Kleopatra se stala vedle Draculy patrně nejúspěšnějším českým původním muzikálem vůbec. Další muzikály Michala Davida? Hrabě Monte Christo, Tři mušketýři, Angelika, Mona Lisa, Děti ráje a Kat Mydlář. Co muzikál, to úspěch.

Michal David je ženatý s bývalou tenistkou Marcelou Skuherskou. Mají spolu dceru Kláru (narodila se v roce 1989) Mladší dcera Michaela (1990–2000) zemřela na leukemii. Michal David má ještě nemanželského (již dospělého) syna Petra.

Michal David patří v současné době k nejúspěšnějším popovým hudebníkům Česka. Je také autorem hudby k divácky velice úspěšným filmům Vítr v kapse, Láska z pasáže a Discopříběh. Za svoji kariéru zatím prodal na 3 000 000 hudebních nosičů a vydal 16 sólových alb.

Jako jeden z mála tuzemských hudebníků Michal David dokáže vyprodat velké sportovní haly – v roce 2010 jeho koncert, kterým oslavil své padesáté narozeniny, navštívilo v pražské Sazka aréně 17 000 diváků. Ve stejném roce David získává cenu televizních diváků – TýTý jako zpěvák roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *