Ivana Christová. První Miss Československa

Ivana Christová, první Miss Československa v novodobé historii této soutěže, se narodila 10. srpna roku 1970 v Prešově (její otec je bulharské národnosti a brzy rodinu rozbíjí).

Od dětství Ivana Christová ráda tancuje a zpívá, na základní škole je členkou pěveckého souboru Prešovčatá, později pak působí v amatérském folklórním souboru Šarišan.

Vzdělání získala Ivana Christová na Střední průmyslové škole stavební, dokončila ji rok před svým triumfem v soutěži Miss, jejíž první ročník se konal v ostravském Paláci kultury a sportu ve Vítkovicích.

Zvítězila jednohlasně a dodnes zůstává jednou z nejvýraznějších československých Miss, i když publiku ve vítkovické hale k srdci příliš nepřirostla a dalo jí to najevo hlasitým pískotem. Odměnou za vítězství jsou Ivaně Christové šicí stroj, svatební šaty a zahraniční zájezd (na který ale ve skutečnosti nikdy neodjede).

Po vítězství v Miss Ivana Christová vítězí na mezinárodní Miss Maja International 1989 (na Miss Universe i Miss World namísto ní „díky“ zákulisním machinacím jela první vícemiss Jana Hronková). Po demokratizaci poměrů v Československu odjíždí Ivana Christová do Spojených států amerických, kde se stává poměrně žádanou modelkou. Vztahy s Milošem Zapletalem, prezidentem Miss, nalomené už během samotného ceremoniálu, se podaří dát do pořádku až po mnoha letech.

Ivana Christová se pokoušela prosadit také jako herečka a zpěvačka – mohli jsme ji vidět ve filmech Jak chutná smrt (1995) a vydala dvě alba – Ivana a Flám.

Ivana Christová má dceru Danielu (1994, s Danielem Ubaudem, francouzsko-vietnamským režisérem) a v současné době se věnuje podnikání a charitativní činnosti, je ředitelkou Nadace ORIN PANACEA a spolupracuje s Dětskou fakultní nemocnicí v Bratislavě a Dětskou klinikou fakultní nemocnice v Motole.