Robert Pattinson: Britská herecká hvězda zítřka

Robert Pattinson, britský herec, model a hudebník, jedna z nejvýraznějších tváří nastupující herecké generace vůbec, se narodil 13. května roku 1986 v Londýně jako Robert Thomas Pattinson. Je nejmladší ze tří dětí, má dvě starší sestry, které ho podle vlastních slov až do dvanácti převlékaly za dívku a představovaly jako svoji sestru Claudii…

Možná, že právě tady někde se poprvé projeví Pattinsonovo herecké nadání – s herectvím začíná už během dospívání v Barnes Theater Company v Londýně. Objeví se také V Old Sorting Office Arts Centre ve shakespearovském dramatu Macbeth.

Krátký čas se Robert Pattinson zkouší prosadit jako model (že by opět vzpomínka na dětství po boku dvou starších sester?), brzy ale dostává přednost herectví. V roce 2004 se objeví v menších rolích ve filmech Prsten Nibelungů a Jarmark marnosti, o rok později ho pak na filmovém plátně můžeme vidět jako Cedrica Diggoryho ve snímku Harry Potter a Ohnivý pohár podle románu Joanne Rowlingové.

Právě potterovské série a davové šílenství, které ji provází, otevřou atraktivnímu Pattinsonovi s rozrůstající se fanouškovskou základnou cestu k dalším (a nyní už výraznějším) filmovým rolím. Times Online jej označí jako „British Star of Tomorrow“ (tedy Britskou hereckou hvězdu zítřka z titulku), je prý nástupcem Jude Lawa. Sám Robert Pattinson za svůj herecký vzor označuje amerického bouřliváka Jacka Nicholsona, známého například z filmu Miloše Formana Přelet přes kukaččí hnízdo.

Celosvětový úspěch zažije Robert Pattinson v roce 2008, kdy do knih přichází filmové adaptace prvního dílu knižního bestselleru pro teenagery – Twilight. Robert Pattinson, představitel jedné z hlavních rolí – upíra Edwarda Cullena – se přes noc stává hvězdou a jednou z nejlépe placených hollywoodských celebrit. Další díly ságy Twilight (Zatmění, Nový měsíc a Rozbřesk) jeho slávu ještě znásobí.

V roce 2012 přichází na plátna kin film, ve kterém se Robert Pattinson od svého dosud teenagerského hereckého kursu značně odchýlí. Je obsazen do hlavní role filmu kontroverzního režiséra Davida Cronenberga Cosmopolis podle literární předlohy Dona DeLillo.

Robert Pattinson žije s Kristen Stewartovou, herečkou, která stála po jeho boku ve Twilight.