Jiří Dienstbier? Kandidát ČSSD na prezidenta

[adsenseyu1]

Jiří Dienstbier. Zatím poměrně málo známý syn slavného otce. Jiří Dienstbier starší, český novinář a disident byl první nekomunistický ministr zahraničních věcí Československa po roce 1989 a byl to právě on, kdo  pomáhal stříhat ostnaté dráty, které naši zemi uzavíraly před demokratickým Západem.

Jedno mají oba Dienstbierové společné – oba byli často zmiňováni jako možní kandidáti na českého prezidenta. Jiří Dienstbier starší před prezidentskou volbou v roce 2007, kdy o něm jako o svém kandidátovi proti dosavadnímu prezidentovi Václavu Klausovi uvažovala ČSSD i Strana Zelených. Jiří Dienstbier mladší před prezidentskou volbou současnou. Právě dnes jej sociální demokraté jako svého kandidáta na funkci prezidenta potvrdili.

Jiří Dienstbier mladší se narodil 27. května ve Washingtonu ve Spojených státech amerických, do politiky vstoupil poprvé v rcoe 1990, když se jako jeden ze zástupců studentského hnutí Stuha stal poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR.  Poté se politicky na několik let odmlčel, v roce 1997 se stal členem ČSSD. Do politiky se vrátil Jiří Dienstbier mladší  na komunální úrovni, v letech 1994-1998 a 2006-2010 byl pražským zastupitelem. V březnu 2011 Jiří Dientsbier mladší vstoupil do vysoké politiky, když zvítězil v kladenském obvodu v doplňovacích senátorských volbách.

Prezidentské volby. S kým je Jiří Dienstbier utká o post českého prezidenta?

S kým se sociálnědemokratický kandidát Jiří Dienstbier utká v prezidentské volbě? Jako nestraník je rozhodnutý kandidovat bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer, mezi Evženem Tošenovským a Přemyslem Sobotkou vybírá ODS. Dalšími kandidáty jsou například bývalý premiér Miloš Zeman (má podporu vlastní strany SPOZ), Zuzana Roithová za KDU-ČSL, předsedkyně neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková či pravicový extremista Tomáš Vandas. Kandidaturu také zvažují ekonom Jan Švejnar  nebo podnikatel Tomio Okamura. Za TOP 09 bude na prezidenta České republiky kandidovat Karel Schwarzenberg.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *