Jan Fischer: Favorit prezidentské volby 2013

Mnozí mu vyčítají, že byl v osmdesátých letech 20. století v KSČ.  On odpovídá, že cítí stud před těmi, kdo se komunistům vzepřeli, ale on sám měl svázané ruce – měl manželku a malé děti. Jan Fischer. Vedle Miloše Zemana největší favorit přímé volby prezidenta České republiky 2013.

Životopis Jana Fischera? Má židovské kořeny (podle vlastních slov vyznává judaismus), narodil se v rodině Otto Fischera, vědeckého pracovníka Matematického ústavu ČSAV. Jeho matka Věra měla s matematikou také hodně společného, pracovala jako statistička.

Vzdělání? V roce 1974 vystudoval Jan Fischer Národohospodářskou fakultu VŠE, jeho studijními obory byly statistika a ekonometrie, o jedenáct let později (1985) se pak stal kandidátem věd dokončením postgraduálního studia oboru ekonomické statistika.

Po absolvování Vysoké školy ekonomické nastoupil Jan Fischer na Federální statistický úřad, v roce 1990 se pak stal jeho místopředsedou. Ve stejné funkci působil Jan Fischer i po rozpadu Československa, z přímého pověření předsedy Českého statistického úřadu Eduarda Outraty pak působil zároveň jako „tiskový mluvčí“ úřadu – komentoval výsledky voleb, byl častým hostem volebních studií především v České televizi.

V roce 1999 se Jan Fischer po Outratově odchodu chystal, že bude postaven do čela statistického úřadu, bohužel, nedočkal se – vláda Miloše Zemana se rozhodla jmenovat do jeho čela Marii Bohatou, která pak Jana Fischera (údajně pro chyby při přípravě sčítání lidu 2001) v roce 2000 z úřadu propustila.

V roce 2003 se ale Jan Fischer dočkal, když jej po odvolání Bohaté na návrh předsedy vlády Vladimíra Špidly jmenoval do funkce předsedy Českého statistického úřadu nový český prezident Václav Klaus. Stalo se tak v dubnu 2003.

V roce 2009, po vyjádření nedůvěry druhé vládě Mirka Topolánka, byl Jan Fischer jmenován do čela úřednické vlády, které dovedla Českou republiku k předčasným volbám. V roce 2011 se pak Jan Fischer vyjádřil, že pokud bude uzákoněna přímá volba prezidenta České republiky do roku 2013, bude na prezidenta kandidovat.

Svému slovu dostál a vedle Miloše Zemana je jedním z největších favoritů volby, která rozhodne o tom, kdo nahradí prezidenta Václava Klause na Pražském Hradě.