Jan Jankovský. Hvězda filmu Chyby

Jak dlouho musí herci a herečky čekat na velkou příležitost? Někteří se stanou miláčky publika už jako teenageři, mnozí další si na svých „patnáct minut slávy“ musí počkat mnohem déle. Herec Jan Jankovský musel vydržet téměř do čtyřicítky. V roce 2022 se stal hereckou hvězdou filmového dramatu Jana Prušinovského Chyby. A za svůj výkon byl dokonce nominován na Českého lva.

Životopis Jana Jankovského? Zahrál si v Ulici, zazářil v dramatu Chyby

Jan Jankovský se narodil 18. dubna 1983 v Praze. Tady také vystudoval herectví na konzervatoři pod vedením Ivana Řezáče a Petry Špalkové. Po té odešel na volnou nohu a hostoval v (především) pražských a plzeňských divadlech. Švandovo divadlo, Městská divadla pražská, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Pidivadlo, to je jen několik z nich. Hostinsky vystupoval i v Národním divadle.

Do stálého angažmá Jan Jankovský nastoupil v roce 2005, jeho domovskou scénou se stal Činoherní klub v Ústí nad Labem. Tady si kromě herectví vyzkoušel i dramaturgii a režii. Kromě ústeckého divadla Jan Jankovský hraje s Divadelním spolkem Kašpar, v Divadle Radost či v na scéně Dejvického divadla.

Film a televize? Na stříbrném plátně Jan Janovský debutoval ve snímku Protektor (2009), v televizi se poprvé objevil ještě o čtyři roky dříve – v seriálu Ulice TV Nova. V dalších letech se objevil v epizodních rolích v dalších seriálech. Expozitura, Specialisté, Devadesátky, Dáma a Král, Most, Dopis pro krále jsou opět jen některé z nich.

Zajímavost – v seriálu Ulice hrál postavu problémového Tonyho Bendy, kamaráda Kryštofa Marečka, kterému nikdo neřekne jinak než Mára. Dnes Tonyho, majitele baru Coolna hraje Ondřej Volejník.

Ve filmu Jan Janovský po několika menších rolích zazářil ve snímku Jana Prušinovského Chyby. Za roli pokrývače Tomáše získal nominaci na Českého lva v kategorii Herec v hlavní roli, příznivý ohlas získal u diváků i kritiky.

Na svůj zatím životní úspěch má Jan Jankovský možnost už brzy navázat – výraznou roli získal ve filmech Stínohra (2022) a Zablácené boty. Ty se mají začít točit v roce 2023.