Jana Sováková. Ingrid ze seriálu Ulice

Nekonečný seriál televize Nova Ulice je plný odchodů i návratů. Některé oblíbené postavy se už vrátit nemohou, scénáristé je nechali zemřít. Příkladem může být Světlana, manželka Lumíra Nykla (Václava Svobody) Tereza Bebarová, jejíž odchod diváci (hlavně divačky) nesli jen těžce.

Jiné postavy se naopak po letech vracejí. A přestože byly původně z rodu velmi neoblíbených, po návratu na ně diváci (a opět hlavně divačky) nedají dopustit.

To je i případ Jany Sovákové, seriálové Ingrid. Ta se do Ulice vrátila po dlouhých sedmi letech. S novou vizáží a mnohem sympatičtějším charakterem.

Životopis Jany Sovákové? Seriál Ulice, Ypsilonka a tetování

Jana Sováková se narodila 4. února 1976 v Praze. Když se na základní škole rozhodovala, kam dál, dostala před herectvím výtvarná škola. Výtvarno šlo ale nakonec na vedlejší kolej, Jana Sováková se přihlásila na DAMU, byla na ni přijata a nakonec ji i v roce 1999 úspěšně zakončila.

V té době už přitom čtyři roky hrála ve Studiu Ypsilon. Na scéně, kterou proslavily herecké osobnosti jako Jiří Lábus, Oldřich Kaiser nebo Jaroslava Kretschmerová, si zahrála v evergreenech jako Prodaná nevěsta, Nadsamec Jarry, Vinobraní nebo Rusalka. V Ypsilonce uplatnila i své původní vzdělání – pro několik her připravila kostýmy a vypravila scénu.

Filmové role se Janě Sovákové dosud vyhýbají, na televizních obrazovkách je vidět častěji. Menší role ztvárnila v seriálech TV Prima Linka, Krejzovi nebo Ohnivý kuře, zahrála si i v pokračování Nemocnice na kraji města nebo Případech 1. oddělení.

Vše výše napsané může být zapomenuto, jakmile se řekne Ulice. Nekonečný seriál, který každý všední podvečer sledují diváci a divačky nepřetržitě už od roku 2005, totiž Janu Sovákovou proslavil. Její Ingrid Šmídová-Ševčenko byla v seriálu od samotného začátku, v roce 2016 na čas dobrovolně odešla, na jaře 2022 se vrátila.

Kromě herectví se Jana Sováková dál věnuje výtvarné práci – patří ke známým tatérkám. Mimochodem, tetování, které v seriálu Ulice vytvořila tatérka Libuška, vytvořila ve skutečnosti právě Jana Sováková.