Jana Nagyová: Ta, která poslala krtečky na Nečasovou

Jana Nagyová. To jméno je povědomé každému, kdo má rád televizní seriály osmdesátých let 20. století – ano, právě slovenská herečka tohoto jména si zahrála hlavní roli princezny Arabely ve stejnojmenném seriálu. Jana Nagyová, žena, která poslala Vojenské zpravodajství na manželku premiéra Petra Nečase, je ale někdo úplně jiný.

Jana Nagyová, vysoká úřednice Úřadu vlády České republiky a od července 2010 vrchní ředitelka Sekce kabinetu premiéra Petra Nečase, jeho nejbližší spolupracovnice a milenka, se narodila 21. července roku 1964.

Životopis Jany Nagyové? Vysokoškolské vzdělání získala až po roce 2006, její první pracovní zkušeností byla práce mzdové účetní v Chodově (1984-1993). Další tři roky pracovala na různých postech v odbytových oddělení firem ze západu Čech, v roce 1996 se pak stala asistentkou karlovarského senátora za ODS Vladimíra Kulhánka (do roku 2004). Ve stejném časovém období (resp. do roku 2005) působila Jana Nagyová také jako oblastní manažerka ODS v Karlových Varech – právě v této své funkci se poprvé setkala s Petrem Nečasem.

Ten si vitální ženu a matku dvou dcer oblíbil a když se stal ministrem sociálních věcí,  přivedl ji do Prahy – stala se ředitelkou jeho ministerské kanceláře (2006-2009). V roce 2010 se Jana Nagyová stala poradkyní ministerstva obrany (do července tohoto roku).

Po parlamentních volbách 2010, po kterých se Petr Nečas stal premiérem České republiky, se Jana Nagyová stěhovala z ministerstva obrany na úřad vlády, kde stala vrchní ředitelkou Sekce kabinetu předsedy vlády a de facto pravou rukou Petra Nečase, bez které se mnohá rozhodnutí nemohla stát.

První aféra se kolem Jany Nagyové rozpoutala v roce 2012, kdy musel Petr Nečas vysvětlovat, jak může jeho úřednice se základním platem 30 tisíc korun dostávat s odměnami více než 200 tisíc korun měsíčně. Už v této době začalo být veřejným tajemstvím, že vztah Petra Nečase a Jany Nagyové přesáhl pracovní rámec.

V noci na 13. června 2013 byla Jana Nagyová s dalšími vysoce postavenými úředníky a politiky ODS zadržena Útvarem odhalování organizovaného zločinu a byla obviněna z několika trestných činů – za vinu je jí zejména kladeno, že úkolovala tajné služby (Vojenské zpravodajství) ke sledování manželky Petra Nečase a dalších osob.

V současní době vyšetřování probíhá.