Ondrej Páleník: Nejmladší generálporučík historie za katrem

Ondrej Páleník? V roce 2009 jej tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval do hodnosti generálporučíka – stal se tak nejmladším generálporučíkem v historii naší armády. Je držitelem státní medaile Za zásluhy III. stupně, bronzové hvězdy USA, Medaile za zásluhy USA, obdržel Bitevní řád Saudské Arábie, má také Medaili za osvobození Kuvajtu.

Bojoval v Perské zálivu i v Afghánistánu. V červnu 2013 byl zatčen a vyšetřován v aféře kolem Jany Nagyové.

Životopis Ondreje Páleníka? Narodil se 21. února roku 1965 ve  Zlatých Moravcích ve slovenské části tehdejšího Československa, po střední škole nastoupil v roce 1983 na Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, kde absolvoval v roce 1987. Po sametové revoluci zůstal Ondrej Páleník v armádě, po rozpadu Československa pak zůstal v České republice.

V roce 1994 byl Ondrej Páleník vyslán na jazykovou školu do Kanady, v roce 1995 pak absolvoval zpravodajský kurz ve Spojených státech amerických.

Armádní kariéra Ondreje Páleníka? Začínal v Prostějově, kde se stal postupně zástupcem velitele útvaru, několik let pak působil na Vojenském velitelství NATO v Monsu (do roku 2002). V roce 2002 byl Ondrej Páleník jmenován velitelem elitní 601. skupiny speciálních sil v Prostějově.

S touto jednotkou Ondrej Páleník působil jako velitel kontingentu během vojenských operací v Afghanistánu v letech 2004 a 2006. První zahraniční misi přitom Ondrej Páleník absolvoval v roce 1991, kdy se účastnil jako velitel čety operace Pouštní bouře (osvobozování Kuvajtu).

V roce 2007 byl Ondrej Páleník jmenován velitelem Vojenského zpravodajství. Za jeho působení zde došlo k několika neuspokojivě vyšetřeným kauzám, které bývají dávány do souvislosti s Páleníkovým přátelstvím s exministrem obrany Martinem Bartákem. Na konci listopadu Ondrej Páleník ze svého postu odešel a stal se předsedou Správy státních hmotných rezerv.

V červnu 2013 byl Ondrej Páleník zatčen detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v souvislosti s aférou kolem šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové.