Skafandr a motýl. Strhující kniha, působivý film a neobyčejný život muže, kterému se ze dne na den zhroutil život. Nevzdal se, byť měl právo. Pojďme si společně představit Jean-Dominique Baubyho, který dokázal napsat knihu pouhým mrkáním oka.
Jeho životopis? Narodil se 23. dubna roku 1952, působil jako novinář, v devadesátých letech pracoval jako šéfredaktor pro světoznámý módní časopis Elle, žil ve spokojeném svazku se Sylvií de la Rochefoucauld, se kterou měl syna Théophila a dceru Céleste. V roce 1995 se jeho život převrátil naruby – 8. prosince, ve věku pouhých 43 let, jej postihla masivní mozková mrtvice, která měla fatální následky – celých 20 dnů byl Jean-Dominique Bauby v hlubokém kómatu, když se probral, zjistil, že se nemůže hýbat ani mluvit, byl kompletně ochrnutý.
Zazděný ve vlastním těle
Medicína tento stav zná jako locked-in syndrom, tj, syndrom uzamčení, kdy po závažném poškození mozku dochází k naprosté ztrátě ovládání svalů těla. Člověk je ochrnutý od hlavy až k patě, přestože míchu má v pořádku. Nemůže ani mluvit. Jediné svaly, které zůstávají funkční, jsou ty, které ovládají pohyb oka a očních víček. Co je nepostiženo? Myšlení, schopnost rozumět, pamatovat si. Postižený člověk je zaživa zazděn ve vlastním těle.
Jediným pojítkem Jean-Dominique Baubyho, jenž během prvních 20 týdnů svého postižení zhubl téměř třicet kilogramů, s okolním světem bylo jeho levé oko – právě jím se za pomoci logopedky Claudie Mendibil naučil mrkáním vyjádřit postupně celou abecedu a nakonec i „nadiktovat“ svoji slavnou autobiografii, nazvanou Skafandr a motýl.
Smrt tři dny po vydání knihy
Kniha byla vydána poprvé 6. března 1997 a ihned se stala bestsellerem. Celá Francie byla hluboce zasažena osudem muže, který se nevzdal. Jean-Dominique Bauby bohužel reakce veřejnosti již nepoznal – 9. března 1997, tři dny po vydání knihy, zemřel na komplikace zápalu plic v nemocnici Berck-sur-Mer. Pohřben je v rodinné hrobce na pařížském hřbitově Pére Lachaise.
V roce 2007 natočil na motivy Baubyho knihy režisér Julian Schnabel stejnojmenný film, jenž získal dva Zlaté glóby a čtyři nominace na Oscara. Na filmovém festivalu v Cannes získal cenu za nejlepší režii.
Zajímají vás podobné příběhy? Doporučujeme film Nedotknutelní, který vypráví životní pouť Philippe Pozzo di Borga. Je neméně strhujícím svědectvím o životě po fatálním zranění.