Zemřel Philippe Pozzo di Borgo. Předobraz hrdiny filmu Nedotknutelní

Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, živelného mladíka z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Jinými slovy – najde si na tuto práci tu nejméně vhodnou osobu. Podaří se jim však propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky. Bláznivým, zábavným, silným, neočekávaným a hlavně „nedotknutelným“, přesně takovým se stane jejich přátelství…

Komedie s dramatickou zápletkou o tom, že ani od krku po prsty u nohou nepohyblivý člověk odkázaný na pomoc druhých, nemusí ztratit smysl života. A o tom, že i nejméně pravděpodobné spojení melancholického multimilionáře a extrovertního recidivisty může humorně zapůsobit na diváka a může se z něj stát kasovní trhák.

Těmito slovy uvedl do kin v roce 2011 distributor filmový snímek Nedotknutelní, který se stal celosvětovým hitem. Příběh nebyl dílem, které by si vyfabuloval nadaný scénárista, vychází z autobiografické knihy Druhý vítr (Le Second Souffle) francouzského aristokrata Philippa Pozzo di Borgo, který zůstal po těžké nehodě v roce 1993 kvadruplegikem. Ten 1. června 2023, třicet let poté, zemřel ve věku 72 let.

Philippe Pozzo di Borgo se svojí marockou rodinou. Zdroj: Obálka knihy Druhý vítr.

Kdo byl Philippe Pozzo di Borgo? Tady je jeho stručný životopis

Narodil se 14. února 1951 v Tunisu jako druhý syn francouzského vévody Pozza di Borgo a markýze de Vogue do aristokratické rodiny, jejíž kořeny sahají do 16. století. Jeho život měl zpočátku „všední ráz“ aristokratického potomka – oženil se s Béatrice Roche, vedl vinařský dům Champagne Pommery.  Jenže pak Philippe Pozzo di Borgo utrpěl strašlivou nehodu při paraglidingu, po které zůstal ochrnutý na všechny končetiny a jeho život se ve 42 dvou letech od základu změnil.

Po nehodě mu byla oporou jeho manželka Béatrice, se kterou žil od roku 1973 a s níž adoptoval dvě děti (chlapce a dívku) původem z Kolumbie. Když ale Béatrice v roce 1996 zemřela na rakovinu, propadl Phillip pocitům bezútěšnosti a hlubokým depresím, které vyvrcholily pokusem o sebevraždu.

Záchrana přišel s mužem jménem Abdel Sellou

Mladý muž z předměstí původ z Alžíru, delikvent prupuštěný z vězení začal pro rodinu pracovat jako domovník ještě za života Béatrice, nakonec se z něj stal Phillipův ošetřovatel. Vztah obou mužů se postupně proměnil v hluboké přátelství, které vydrželo mnoho let a oba si navzájem změnili život. Abdel je sám nyní šéfem vlastního podniku a otcem rodiny.

Pozzo di Borgo se později znovu oženil a žil v Maroku se svou druhou manželkou Khadídžou a dvěma adoptovanými dcerami.

Zajímají vás podobné příběhy? Doporučujeme film Skafandr a motýl, který vypráví životní pouť Jean-Dominique Baubyho. Je neméně strhujícím svědectvím o životě po fatálním zranění.