Jiří Ježek? 11 medailí z paralympiády

Jiří Ježek? Nejúspěšnější český paralympijský sportovec, profesionální cyklista, který po autonehodě v roce 1985 přišel pod kolenem o pravou nohu. Nevzdal se a dostal se na úplný sportovní vrchol.

Životopis Jiřího Ježka? Životní cestu mu určila nehoda v dětství

Jiří Ježek se narodil 16. října roku 1974 v Praze. V jedenácti letech utrpěl při autonehodě vážné poranění nohy, nakonec mu musela být její část od kolene dolů amputována.

Kolem roku 1994 se začal Jiří Ježek věnovat cyklistice, postupně se během let vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších cyklistů světa v kategorii LC2 (pohybově postižení). Na paralympijských hrách v roce 2000 v australském Sydney získal své dvě první zlaté medaile  v dráhových disciplínách.

Na dalších paralympijských hrách (Atény 2004) vyhrál Jiří Ježek zlatou medaili v silniční časovce, o další čtyři roky později pak zvítězil v Pekingu ve stíhacím závodě na 4 km a v silniční časovce. Kromě zlatých medailí získával Jiří Ježek na paralympiádách i medaile stříbrné – v Sydney 2000 získal stříbro v silničním závodě jednotlivců, v Aténách ve stíhačce na 4 km a v Pekingu opět na dráze v závodě na 1 km.

V roce 2004 se začal Jiří Ježek věnovat cyklistice na profesionální úrovni, díky podpoře sponzorů mohl opustit práci protetika. V roce 2008 vydal o své životní cestě knihu s příhodným názvem – Frajer.

Na paralympijských hrách v Londýně zatím cyklista Jiří Ježek získal jednu zlatou a jednu stříbrnou  medaili.