Josef Carda. Hvězdu z něj udělal Carda Retarda

Pamatujete na TELE TELE? Pořad televize Nova, který (pro někoho více, pro někoho vůbec) vtipnou formou představoval pirátské vysílání, které nabouralo oficiální program Novy, byl postaven na humorných situacích, ve kterých vystupovala čtveřice oblíbených bavičů – Michal Suchánek, Richard Genzer, Veronika Žilková a Josef Carda.

Tomu v TELE TELE nikdo neřekl jinak než sporťák Carda Retarda. A právě Carda Retarda jej u televizních diváků proslavil. Jeho umělecký záběr je ale mnohem bohatší. Hrál a hraje v divadle, objevuje se ve filmu, často hraje v seriálech, momentálně nejvíce na TV Prima. Komediální žánr je mu blízký nicméně i v těchto jeho uměleckých polohách.

Životopis Josefa Cardy? Komediální žánr je mu vlastní celou kariéru

Narodil se 18. ledna roku 1956 v Ústí nad Labem, herecké řemeslo vystudoval na brněnské JAMU – absolvoval v roce 1980. Jako herec prošel celou řadou českých i moravských divadel. V jihomoravské metropoli účinkoval na scéně divadla Husa na provázku. Byl členem souboru Činoherního studia v rodném Ústí nad Labem. V Praze hrál v Rokoku a později v Divadle Bez zábradlí. Byl také členem souboru Prozatímního divadla Františka Ringo Čecha.

Ve filmu se Josef Carda objevuje převážně v menších, přesto výrazných a dobře zapamatovatelných rolích, stejně tak i v televizních filmech a seriálech. Možná si jej i vy pamatuje například ze seriálu Tři králové o osudech Josefa Balabána, Josefa Mašína a Václava Morávka, kde si zahrál agenta Paula Thümmela, spolupracovníka československé zpravodajské služby?

Největší slávu mu nicméně přinesl už zmíněný satirický pořad TELE TELE, v němž účinkoval mezi roky 2000 – 2007, byť po odchodu na konkureční Primu byl vedením Novy vyměněn za hereckého kolegu Pavla Kikinčuka.

Osobní život? Herec Josef Carda je ženatý, s manželkou Radkou, která před pár lety překonala rakovinu, mají syna Adama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *