Jiří Markovič. Stopař ve městě zločinu

Televize Nova a její placený kanál Voyo se stále častěji zaměřuje na seriály ze světa zločinu – především tedy československého a českého zločinu. A dlužno dodat – žádný z nich není slabý. Jedním z nejnovějších počinů kanálu Voyo je seriál Metoda Markovič: Hojer. Ten vypráví skutečný příběh honu na na lidskou bestii – Ladislava Hojera, jednoho z nejděsivějších masových vrahů osmdesátých let v Československu, kterého v mini sérii hraje Petr Uhlík.

Toho v seriálu i ve skutečnosti dopadne a usvědčí Jiří Markovič. Ten zůstává i po smrti jednou z největších legend československé, potažmo evropské kriminalistiky. Pojďme si ho představit ve stručném životopisu. Mimochodem, v televizním seriálu jej fantasticky ztvárnil Petr Lněnička, který kvůli roli dokonce neváhal přibrat 10 kilogramů

Životopis Jiřího Markoviče? Ve službách spravedlnosti strávil 35 let

Jiří Markovič, dlouholetý šéf pražské mordparty, se narodil 16. listopadu roku 1942 v Boleradicích, malebné obci na jižní Moravě. Jeho životní cesta jej zavedla do tajuplných koutů lidské psychiky, stala se z něj legenda české kriminalistiky. Policistou se stal v roce 1964, o dva roky později již stál na pozici vyšetřovatele. V lednu 1977 pak nastoupil na odbor vyšetřování hlavního města Prahy, kde jeho kariéra nabrala na obrátkách – o devět let později Jiří Markovič stanul v čele oddělení vražd pražské policie, známého jako „pražská mordparta“.

Jiří Markovič byl ve své práci vždy trochu „jiným“ kriminalistou, metody, které používal ve vztahu k vyšetřovaným, byly vše, jen ne tradiční. Nepřijímal roli drsného policisty, spíše se vyznačoval vlídným přístupem a respektem vůči pachatelům, dal hodně na psychologii a komunikaci. Nejspíše i díky tomu se mu dařilo rozklíčovat i ty nejtěžší a nejsložitější zločiny.

Byl to právě Jiří Markovič, kdo stál za zadržením a usvědčením tzv. spartakiádního vraha Jiřího Straky a kanibala Ladislava Hojera. Právě tento vícenásobný vrah, který má na svědomí životy pěti žen a který v roce 1986 skončil na šibenici, je jeho protivníkem v novém seriálu.

Markovičova kariéra trvala neuvěřitelných 35 let, během kterých se stal doslova ikonou v boji proti zločinu. Do kriminalistického důvodu odešel v roce 1999, poté se rozhodl o své pracovní úspěchy podělit s veřejností jako spoluautor (psal s Viktorínem Šulcem) knih „Lovec přízraků: Vraždy, které šokovaly republiku“ a „Kriminalista: Legenda pražské mordparty deviantům na stopě“. Tyto knihy odkrývají jak jeho profesní úspěchy, tak osobní život, včetně vztahů s rodinou.

Jiří Markovič zemřel 20. října 2022 ve věku 79 let, zanechávaje za sebou bohaté profesní dědictví a vzor odvahy a odhodlání pro budoucí generace kriminalistů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *