Kanibal Ladislav Hojer. Stín smrti v ulicích Prahy

Ladislav Hojer je symbolem jednoho z nejtemnějších období v české kriminální historii. Jeho příběh je příkladem jak se z nevýrazného, sociálně izolovaného jedince může stát sadistický sériový vrah a kanibal. Právě jeho si vybrali scénáristé do seriálu placené televize Voyo Metoda Markovič: Hojer jako protihráče legendy české kriminalistiky Jiřího Markoviče.

Dlužno ovšem říct, že protihráče, který ani v reálném předobraze neměl šanci uniknout spravedlnosti, byť jeho přičiněním zemřelo hrůzným způsobem mezi roky 1978 – 1981 pět žen. Ladislav Hojer měl spíše štěstí, dá-li se to tak nazvat. Dodnes patří k nejhorším zločincům, jaké naše země poznala.

Životopis Ladislava Hojera? Pozornost okolí si vysloužil až jako masový vrah a kanibal

Ladislav Hojer se narodil 15. března roku 1958 v Praze, větší část dospívání přitom prožil bez otce a bez matky, kteří oba zemřeli na rakovinu. Hojer zůstal pouze s bratrem. Možná tady byl položen základ jeho samotářského způsobu života, který mu dlouho pomáhal unikat spravedlnosti.

Po absolvování speciální školy se Ladislav Hojer, jehož IQ bylo na samé hranici mezi průměrem a podprůměrem, vyučil sklenářem. Jeho skutečným osudem bylo něco mnohem temnějšího.

Hojerova cesta zla začala v roce 1978, kdy v Děčíně zavraždil 29letou Evu R. Tento incident odstartoval jeho řadu brutálních činů. Jeho zločiny byly charakteristické rostoucí brutalitou a chladnokrevností. V srpnu 1980 například u ružínské nádrže zavraždil osamělou ženu, jejíž tělo skryl ve vodě.

Jedna z nejbrutálnějších vražd se odehrála 30. ledna 1981 v Brně, kdy zavraždil 18letou Ivanu M. Po neúspěšném pokusu o znásilnění ji uškrtil a zohavil. Části jejího těla si pak odnesl domů, kde se na nich sexuálně ukájel a později je dokonce uvařil a pokusil se je sníst. I v dalších případech pokračoval ve svých sadistických a kanibalistických praktikách, které šokovaly celou zemi.

Jeho poslední obětí byla 51letá Anna Š., kterou zavraždil 3. října 1981 v Praze 5. Své oběti si vybíral náhodně a své zločiny prováděl s nevídanou brutalitou a bez soucitu. Jeden z jeho pokusů o vraždu byl odvrácen jen díky šťastné náhodě, kdy se oběti podařilo utéci.

Nakonec byl Ladislav Hojer díky pečlivé práci pražské mordparty a kriminalisty Jiřího Markoviče zatčen a odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán 7. srpna 1986. Případ Hojer je dodnes považován za jeden z nejhorších v historii české kriminalistiky. Jeho zločiny a jeho osud od té doby rezonují v české společnosti jako varování před temnými stránkami lidské povahy.

V seriálu Metoda Markovič: Hojer hraje Ladislava Hojera herec Petr Uhlík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *