Petr Lněnička jako seriálový Jiří Markovič usvědčil kanibala Hojera

Nový počin placené televize Voyo představuje milovníkům detektivek a napětí příběh z naší nedávné historie – seriál Metoda Markovič: Hojer mapuje vyšetřování jednoho z nejbestiálnějších vrahů Československa přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Oním vrahem je Ladislav Hojer, vrah pět žen se sklony ke kanibalismu. Mužem, který jej dopadl a usvědčil, je pak Jiří Markovič, dlouholetý šéf pražské mordparty.

V seriálu, který věrně vykresluje šedou a depresivní dobu husákovské normalizace v tehdejším Českoskovensku, si hlavní postavu kriminalisty Jiřího Markoviče zahrál Petr Lněnička. Ten pro získání role obětoval mnohé – načas se dokonce musel přibrat 10 kilogramů a změnit účes.

Pro mnohé ze svých fanoušků a především fanynek se tak stal na první pohled někým úplně jiným – Jiřím Markovičem, jak v té době podle slov jeho manželky i pamětníků skutečně vypadal.

Životopis Petra Lněničky? Kariéra herce ho potkala skoro náhodou

A díky Bohu za to! Jiří Markovič Petru Lněničkovi skutečně sedl. On sám se narodil 20. července roku 1979 (v tomto roce seriálový vrah Hojer poprvé vraždil) v Litomyšli. Herectví jej dlouho nijak zvlášť nelákalo, po základní škole vystudoval Obchodní akademii. Po ní už ale zamířil k přijímačkám na pražskou DAMU. Na zkoušky jej připravil (dnešní) herecký kolega Martin Dejdar – úspěšně, Petr Lněnička herectví vystudoval. V ročníku herečky a pedagožky Věry Galatíkové a herce a pegadoga Lukáše Hlavici.

Petr Lněnička a divadlo? Ještě během studií na DAMU hrál v Divadle na Vinohradech a Národním divadle, pravidelně také účinkoval v Divadle v Celetné, hostoval i v Dejvickém divadle. V současné době nejčastěji hraje právě v Celetné s divadelním spolkem Kašpar Jakuba Špalka.

Ve filmu a televizi se Petr Lněnička dosud objevoval převážně v menších rolích – do svého snímku Tobruk jej obsadil režisér Václav Marhoul, zápornou postavu sovětského politického poradce si zahrál ve snímku Milada o zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou. Na kontě má Petr Lněnička i další menší filmové role, co se televize týče, i tady se zatím objevoval spíše v menších rolích. Redakce, Poslední sezóna, Proč bychom se netopili nebo V.I.P. vraždy – všude tady se Petr Lněnička v epizodní roli objevil.

Šestidílný seriál Metoda Markovič: Hojer je tak jeho vstupenkou do vyšších pater divácké obliby, dá se předpokládat, že se mu dostane stejné oblíbenosti i u scénáristů a režisérů.

Petr Lněnička je známý taktéž z dabingu, v roce 2015 dokonce coby dabér získal Cenu Františka Filipovského.

Mimochodem, Markovičova protivníka Ladislava Hojera v minisérii ztvárnil mladý herec Petr Uhlík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *