Jiří z Poděbrad. Král dvojího lidu

Jiří z Poděbrad, český král v letech 1458-1471, přichází na svět 23. dubna roku 1420 v Poděbradech jako nemanželský syn Viktorina z Poděbrad.

Když je budoucímu králi sedm let, jeho otec umírá – za další tři roky pak zemře i Jiřího poručník pan Boček z Kunštátu a na Poděbradech a Jiří je dán na vychování k dalšímu poručníkovi, svému vzdálenému moravskému strýci Haraltu z Kunštátu. Jako čtrnáctiletý se Jiří účastní slavné bitvy u Lipan (na straně vítězné panské jednoty), v roce 1438 se pak začíná aktivně účastnit politického života tehdejších českých zemí – nejprve patří k utrakvistické straně Hynce Ptáčka z Pirknštejna, po Hyncově smrti v roce 1444 se stane jejím vůdcem (tzv. poděbradská strana). Když je pak na kutnohorském sněmu 24. června roku 1448 ustavena v jednotu a když 3. září téhož roku její vojska pod vedením Jiřího ovládnou Prahu, stává se Jiří z Poděbrad de facto vládcem země.

V roce 1452 je Jiří z Poděbrad hlasy utrakvistů a katolíků zemských správcem, ve stejném roce se mu pak podaří přimět ke kapitulaci husitský Tábor. Od samého nástupu do svého úřadu se Jiří ujímá správy korunních důchodů a obsazuje zemské úřady. V postavení zemského správce zůstává Jiří z Poděbrad i poté, co je českým králem zvolen v srpnu roku 1453 Ladislav Pohrobek (viz Ladislav Pohrobek).

Když nový král pak v roce 1457 náhle zemře, je Jiří z Poděbrad rozhodnutím husitských i katolických stavů zvolen 2. března téhož roku na Staroměstské radnici českým králem – korunován je pak v květnu: před svojí korunovací skládá i se svojí druhou manželkou, Johanou z Rožmitálu, slib, že přestoupí s utrakvistických pozic ke katolicismu – jinak by podle tehdejšího evropského mínění musel být považován za kacíře.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Ferdinand I. Habsburský. Panovník, který stojí na počátku Habsburské říše

Jiří ale ke katolicismu nepřestoupí, vystupuje programově jako král „dvojího lidu“, tj. lidu husitského i katolického – opírá se přitom o tzv. kompaktáta, která považuje za základní zemský zákon.

I pro tento svůj postoj není Jiří jako král přijímán všude – některé vedlejší země koruny české (Lužice či Slezsko) a mnohá moravská města jeho zvolení českým králem neuznávají, teprve značné diplomatické úsilí, spojené s aktivní sňatkovou politikou, mu umožní, aby byl přijat za českého krále jak v českých a moravských zemích, tak i v zahraničí.

V roce 1462 je pak král Jiří z Poděbrad na vrcholu moci – ve stejném roce ale začíná i jeho pozvolný pád: domácí panstvo, které je po husitských válkách navyklé své neomezené moci, se jen těžko podřizuje moci panovníka (který navíc vyšel z jejich středu), další hrozba pak hrozí Jiřímu ze strany papeže, který očekává, že český král splní svůj slib a přestoupí ke katolicismu.

Prvním závažným signálem oslabení moci Jiřího z Poděbrad se pak ještě v roce 1462 stává zrušení kompaktát papežem – Jiří, který papežovo rozhodnutí odmítne, pak vstupuje do boje s papežskou kurií: papežští legáti nato vyzvou Slezsko a Lužici k otevřenému odboji proti králi v podobě křižácké výpravy.

V roce 1465 nacházejí výzvy papežské kurie odezvu – pod vedením Zdeňka ze Šternberka se formuje tzv. jednota zelenohorská, složená z českých katolických pánů, kteří se staví do opozice proti Jiřímu.

V roce 1466 je pak Jiří z Poděbrad papežem Pavlem II. prohlášený za sesazeného z českého trůnu – zároveň papež vyzve ke křížové výpravě do Čech. O rok později pak povstává proti Jiřímu česká katolická šlechta a v roce 1648 vstoupí do války proti němu uherský král Matyáš Korvín – ten se pak 3. května roku 1469 nechá v Olomouci (podpořen jednotou zelenohorskou) prohlásit českým krále.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Hadrianus. Nástupce Traianův

V průběhu války s Matyášem pak Jiří z Poděbrad 22. března roku 1471 v Praze umírá, jeho ostatky jsou uloženy v chrámu sv. Víta (viz sv. Vít) na Pražském hradě.

Ještě malá zmínka o zahraniční politice českého krále Jiřího z Poděbrad – do dějin se nejvíce zapisuje svojí snahou o vytvoření všeobecné mírové unie v letech 1463-64, spolku evropských křesťanských politiků, kteří mají své spory řešit nikoliv válečnou, ale mírovou, diplomatickou cestou. Tyto snahy se ale, přestože je Jiří vynikající diplomat a rozený politik, míjí účinkem.

Za svého života je Jiří z Poděbrad dvakrát ženatý: poprvé s Kunhutou ze Šternberka, s níž má sedm dětí – dceru, jejíž jméno není dochováno, Bočka, Viktorina, Barboru, Jindřicha, a dvojčata Kateřinu a Zdeňka, a podruhé s Johanou z Rožmitálu, s níž má Jindřicha mladšího (je známý spíše jako Hynek), Anežku a Ludmilu.