Jo Nesbø – hvězda severské detektivky

Jo Nesbø, norský spisovatel a jedna z největších hvězd současné evropské (knižní) detektivky, autor, jehož knih se jen v Norsku prodalo zatím více než 1,5 milionu kusů a vycházejí po celé Evropě ve statisícových nákladech, se narodil 29. března roku 1960 v Oslu, dětství ale strávil s rodiči v Molde.

Původním vzděláním je Jo Nesbø finanční analytik a makléř, vystudoval vysokou školu ekonomickou v Oslu. Po studiích pracoval Nesbø jako finanční poradce, analytik a novinář na volné noze. V roce 1997 pak vydává svoji beletristickou prvotinu – detektivku Netopýří muž, ve které se poprvé objevuje Harry Hole, nekonveční kriminalista, mající problémy s uznáváním autorit a především s alkoholem. Harry Hole se stává pak ústřední postavou i dalších komerčně i čtenářsky úspěšných knih Jo Nesbøa.

Kniha Netopýří muž katapultovala Nesboa mezi nejčtenější a nejrespektovanější autory severské detektivky – obdržel za ni Rivertonprisen Klubu Riverton za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tematikou a cenu Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Mezi roky 1998 – 2010 Nesbø vydává několik dalších velice úspěšných detektivních románů, v převážné většině s Harry Holem v titulní roli. Namátkou: Švábi, Bezstarostná (u nás jako Nemesis), Pentagram (česky vyšel v říjnu 2011), Spasitel (vyšel v březnu 2012), Sněhulák a další.

Nesbø píše i detektivkí romány mimo řadu s hlavním hrdinou Harry Holem – nejznámnějším zástupcem těchto detektivek je u nás kniha Lovci hlav (vyšla norsky v roce 2008, česky vychází na podzim 2011).

Pro úplnost dodejme, že Jo Nesbø je v Norsku známý i jako autor humorných knih pro děti, kde je hlavní postavou doktor Proktor.

Jo Nesbø se kromě psaní věnuje i rockové hudbě, je vůdčí postavou a zpěvákem rockové kapely Di Derre.

V České republice vydává s obrovským úspěchem knihy Jo Nesboa nakladatelství Kniha Zlín. Není se co divit – Nesbøvy knihy byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jo Nesbø je jedním z nejprodávanějších a nejhodnocenějších detektivních autorů současnosti. I my jeho knihy doporučujeme!