Zemřel Josef Abrhám. Pan Herec

Josef Abrhám… televizní diváci si jej ponejvíce pamatují coby záletného doktora Blažeje ze slavného televizního seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města. Josef Abrhám ve filmu? Mnohé z jeho rolí se staly legendárními.

Falešný vrchní ve snímku Vrchní, prchni patří k nejznámějším. Z dalších jmenujme filmy Partie krásného dragouna, Kulový blesk, Žebrácká opera, Všuchni moji blízcí nebo poslední Anděl Páně 2, ve kterém jeho herecká kariéra vyvrcholila.

Jeden z nejvýraznějších herců své generace zemřel 16. května 2022 ve věku 82 let. Svoji manželku Libušku Šafránkovou tak přežil o pouhý rok. Životopis Josefa Abrháma se stal obsahem mnoha knih, my se pokusíme vměstnat jej do několika málo odstavců.

Narodil se 14. prosince roku 1939 ve Zlíně. Je vnukem slovenského dramatika, spisovatele a evangelického faráře Jozefa Hollého. Po maturitě studoval Josef Abrhám herectví u Andreje Bagára na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po druhém ročníku pak přechází na pražskou DAMU, kterou úspěšně absolvuje v roce 1962.

Umělecký životopis Josefa Abrháma? Činoherní klub, film, televize

Divadelní začátky Josefa Abrháma jsou spojeny s vinohradským divadlem. To se tehdy ještě jmenuje Divadlo československé armády. Právě tady Josef Abrhám po absolutoriu na DAMU začíná.

Pak přichází vojna a po ní se Josef Abrhám stává jedním ze zakladatelů pražského Činoherního klubu, moderní divadelní scény, na jejíchž prknech pak hraje dalších téměř třicet let. V roce 1992 na krátký čas přestupuje do Národního divadla, v roce 1994 se do Činoherního klubu vrací. Na domovské scéně hrál Josef Abrhám ve slavných divadelních kusech. Jistě znáte Penzion pro svobodné pány, Racek, Tři v tom, Hráči a další.

Josef Abrhám byl a je po celou svoji hereckou kariéru ceněn jako herec s širokým rejstříkem výrazových prostředků, dokázal uvěřitelně zahrát v dramatickém příběhu i komedii. Každý den odvahu, Dita Saxová, Křik, Transport z ráje, Partie krásného dragouna, Pension pro svobodná pány – co film, to divácký zážitek.

Ve filmu uplatnil Josef Abrhám komediální talent i dramatické nadání

Filmový Josef Abrhám je známý především díky žánru komedie. Vrchní, prchni, Marečku, podejte mi pero, Konec starých časů nebo Kulový blesk… Opět platí, co film, to divácký zážitek. Humorně laděné filmy točí Josef Abrhám i po listopadu 1989, přičemž ještě v roce 1989 si zahrál hlavní roli ve filmu Konec starých časů v režii Jiřího Menzela.

V roce 1991 účinkuje Josef Abrhám ve filmové verzi slavné Žebrácké opery (opět v režii Jiřího Menzela),  v roce 1994 získal Českého lva za výkon ve vedlejší mužské roli za film Jana Hřebejka Šakalí léta. Další, více či méně divácky úspěšné, filmové komedie přicházejí i v dalších letech – Stůj nebo se netrefím (1998), Pánská jízda a další. Na Českého lva byl nominován ještě několikrát. Naposledy v roce 2011 v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za film Václava Havla Odcházení).

Ani vážné role se Jiřímu Abrhámovi po roce 1989 nevyhýbají – v roce 1998 si zahrál ve filmu Všichni moji blízcí, o rok později pak ve filmu Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje. V roce 2006 ztvárnil jednu z rolí ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích.

Své herecké nadání Josef Abrhám uplatnil také na televizních obrazovkách, jeho nejslavnější televizní rolí je patrně ta, kterou jsme zmínili v nadpise – role záletného doktora Blažeje v seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města.

Josef Abrhám byl ženatý s herečkou Libuší Šafránkovou (vzali se v roce 1976, zemřela v roce 2021), se kterou má syna Josefa (narodil se v roce 1977). Josef Abrhám mladší je úspěšným režisérem filmových a televizních dokumentů.

Po smrti manželky žil Josef Abrhám v ústraní. Informace o jeho úmrtí je pak zveřejněna 16. května 2022.