Josef Haslinger: Autor knihy Jáchymov (životopis)

Josef Haslinger, rakouský spisovatel, esejista a literární vědec, českým čtenářům známý především jako autor knihy Jáchymov, literární biografie slavného českého hokejového brankáře Bohumila Modrého, který byl ve vykonstruovaném procesu v padesátých letech 20. století odsouzen komunistickou mocí za protistátní činnost a byl internován v pracovním (koncentračním) táboře v Jáchymově, se narodil 5. července roku 1955 ve Zwettlu v Rakousku.

Vzdělání Josef Haslinger získal na univerzitě ve Vídni, vystudoval filozofii  a divadelní vědy, absolvoval v roce 1980, ve své závěrečné práci se zabýval estetikou Novalise.

Od roku 1976 Josef Haslinger společně s Gustavem Ernstem rediguje literární časopis Vosí hnízdo (do roku 1992). Od roku 1996 Josef Haslinger působí jako profesor literatury a estetiky na Ústavu pro německou literaturu v Lipsku, jako hostující profesor působí také na University of Illinois v Chicagu (od roku 2006).

Jako literát se Josef Haslinger zaměřuje na vypořádání Rakouska s vlastní (i nacistickou) minulostí, v Rakousku i mimo něj se prosadil především politickým thrillerem Ples v Opeře (1995), který vypráví příběh teroristického útoku na tradiční vídeňský Ples v Opeře,  a Otcovská hra (2000). V roce 2000 Josef Haslinger získal Cenu rakouských knihkupců.

Od roku 2001 Josef Haslinger působí jako ředitel nejvlivnější školy tvůrčího psaní v německy mluvících zemích na Institutu v Lipsku.

Josef Haslinger je ženatý a má dvě děti, dceru Sophii a syna Eliase.