Jussi Adler-Olsen. Král dánské detektivky

Jussi Adler-Olsen, dánský spisovatel, novinář a nakladatel, autor úspěšné kriminální série o oddělení Q kodaňské policie, série, které se dosud celosvětově prodalo přes 3 miliony výtisků. Narodil se 2. srpna roku 1950 v Kodani jako nejmladší ze čtyř dětí známého sexuologa Henry Olsena.

Než se stal jednou z výrazných osobností severské detektivky, napsal Jussi Adler-Olsen několik žánrově odlišných knih. Debutoval v roce 1997 románem Alfabethuset, který vypráví příběh dvou spojeneckých pilotů, sestřelených nad nepřátelským Německem během druhé světové války. Knihu zařadil  nizozemský časopis Vrij Nederland mezi 300 nejlepších kriminálních románů vůbec. V roce 2003 vydává Adler-Olsen druhý román – A děkovala bohům, odehrávající se v exotickém prostředí (Irák), v roce 2007 pak Washingtonský dekret.

V roce 2007 přichází Žena v kleci, první kniha krimi série z Q oddělení kodaňské policie, o rok později pak druhá, nazvaná Zabijáci bažantů. V roce 2009 Adler-Olson vydává knihu Vzkaz v láhvi. Zatím poslední díl volné série vyšel v roce 2010 pod názvem Journal 64.

Podobně jako například norský spisovatel Jo Nesbø i Jussi Adler-Olsen se věnuje hudbě – hudbu skládá (především filmovou) a působil postupně v několika popových skupinách (Milchshake Bufferband, Dirty Drummer Trousers a Studiegruppen).

Za své knihy nasbíral Jussi Adler-Olsen několik ocenění, mimo jiné Harald Mogensen prize 2010 a Glass Key award 2010 za román Zabijáci, za Journal 64 dostává De Gyldne Laurbær 2011.